DINSDAG 22 MEI 2012

Eens zal de nieuwe CDA-leider opstaan. Maar wat is het CDA eigenlijk voor partij?
dinsdag 21 december 2010
Door: Monique Smits
Categorie: Politiek

Wie is hét gezicht van het CDA, vraagt NRC Handelsblad in een interview aan de belangrijkste vrouw van het CDA, Ank Bijleveld.
Bijleveld, die de Tweede Kamer verruilt voor Overijssel om er Commissaris van de Koningin te worden, antwoordt: “We hebben natuurlijk de fractievoorzitter, Sybrand van Haersma Buma. Die is het gezicht van de fractie. En we hebben Maxime Verhagen als vicepremier. Zij zijn nu het gezicht van het CDA.”
Maar op de vraag wie dan de politiek leider van het CDA is, zegt ze: “Die wijs je niet aan. De leider staat op enig moment op.”
Of het niet handig is als dat voor de Provinciale Statenverkiezingen van maart gebeurt?
Bijleveld: “Dat element van één leider hebben wij nu niet. Dat moet zich ontwikkelen.”
Stilte na de vraag of de CDA-leider een intellectueel moet zijn of iemand met charisma.
Verbazing ( "Oh nee?”) na de opmerking van de NRC-journalisten dat allebei niet mag omdat dat bijna nooit voor komt.
Mevrouw Bijleveld, zeg het dan maar.
"Nou, eh… Ik vind dat er best wel… Die zijn er natuurlijk wel. Maar niet als het gaat om mensen die het nu willen doen. Als ik moet kiezen, vind ik charisma op dit moment het belangrijkst.”
Waarom?
"Met alle media-aandacht is dat ontzettend belangrijk. Je moet authentiek zijn. Neem Henk Bleker, de vorige partijvoorzitter. Hij is authentiek. Hij is altijd zichzelf. Hij heeft een hoekig soort charisma dat goed bij het CDA past.”
Kan hij de partijleider worden?
"Nou, nee. Hij is staatssecretaris in dit kabinet. Je wordt niet zo politiek leider. Je moet eerst een tijdje goed je werk doen.”

Bijleveld meent ook dat het CDA een progressieve noch een conservatieve partij is. "Ik hou helemaal niet van die etikettenplakkerij.”
Ja, ze wil wel een discussie voeren over de koers. "Op een aantal terreinen willen wij veranderingen aanbrengen: herstructurering van de WW, het ontslagrecht, de AOW. Daarin zijn we niet conservatief en behoudend. Aan de andere kant kun je ons ook niet progressief noemen.”
Maar wat in hemelsnaam dan wel?

Bron: NRC Handelsblad (betaald online)

  < 
 > 

Meer berichten:

Reacties (10)
Camiel wordt de nieuwe leider.
Maar wat een middelmatigheid, die Bijleveld. Daarmee wel geknipt voor het hoge ambt van provinciaal opperhoofd.
Geplaatst op: dinsdag 21 december 2010 | Door: Aad van Rooijen

Al tientallen jaren een jammerlijke partij, dat CDA (als voortzetting van de even jammerlijke KVP).
Bent u christelijk (cq katholiek) ? Dan bent u verplicht eh wordt u zeer sterk aangeraden, op deze partij te stemmen.
Vervolgens bepaalt het partijbestuur wel welke koers er met uw zeer gewaardeerde stemmen en daaruit verkregen zetels wordt gevaren en dat kan alle kanten op !

Evenals de kiezers hebben ook de kamerleden en (ex-) bewindslieden van het CDA eigenlijk niets in te brengen. Wie tegen de heersende koers van het moment in wil gaan, wordt welwillend aangehoord en vervolgens genegeerd.

Zo kon het CDA (cq KVP) zowel mede aan de wieg staan van diverse sociale voorzieningen, maar ook in CDA-VVD kabinetten hardvochtiger de liberale koers varen dan de VVD zelf (denk aan Balkenende 2 en 3, waarin juist de meest weerloze groepen met de nodige gewetenloosheid en trucage werden aangepakt).

Enfin, voel u vrij om op het CDA te stemmen, maar reken even niet op mij.
Geplaatst op: dinsdag 21 december 2010 | Door: Roderik+Blauw

Zo als ik zo vaak op deze site zegt de cda zou afscheid moeten nemen van de c De cda haalt veel stemmen van het platteland maar dat loopt zo langzamerhand leeg Mensen trekken naar de stedelijke gebieden Waar meer mogelijkheden zijn met scholen opleidingen werk vrije tijd winkels ect

Een ander probleem is het ontkerkelijking in geheel nederland en met name in de stedelijke gebieden, en dat is een dubbel probleem aangezien daar niet de cda kiezers zitten

Een ander probleem is dat er bij geen partij zo veel mensen zijn over gestapt naar de partij van wilders de pvv

Het zou goed zijn als de cda vanuit rechts van het midden iets meer opschuift naar de rechter kant En die gaan echt niet zomaar weer terug

Wat de laatste verkiezingen maar ook de aankomende zullen laten zien is dat de twee grote partijen cda en pvda klappen blijven krijgen
Geplaatst op: woensdag 22 december 2010 | Door: de bonn

Alle rechtse CDA kiezers zijn al overgestapt naar Wilders. Als het CDA nu rechtser gaat doen om die kiezers terug te winnen dan komen die heus niet terug, maar dan vertrekken wel hun linkse kiezers.
Geplaatst op: woensdag 22 december 2010 | Door: Marie

Marie bijna goed maar toch niet,heel nederland heeft een stap naar rechts gemaakt aan de rechter kant daar zitten de kiezers

De meeste kiezers van de cda zijn rechts en niet links,alleen wat van die ouwe knarren die we de laatste tijd horen,die vertegenwoordigen de linkerkant
Geplaatst op: woensdag 22 december 2010 | Door: de bonn

Emiel is verschrikkelijk middelmatig. Hij is wel goed in pr tot nu toe.
Ik zie liever mensen van het kaliber Wijffels. Hij is niet links, want hij zou geen coalitie willen met de PvdA. Maar die man durft op een realistische manier naar de toekomst te kijken. Ik durf er veel op te verwedden dat veel mensen er zelfs persoonlijk wat voor over hebben om op die manier de toekomst florissant tegemoet te kunnen treden.
Geplaatst op: woensdag 22 december 2010 | Door: Goudje

herman wijffels zou beter passen bij de d66
Geplaatst op: woensdag 22 december 2010 | Door: de bonn

Oh.
Geplaatst op: woensdag 22 december 2010 | Door: J.+de+Jong

Wijffels is zeker geen D66 iemand. Als je in een boek over de jeugd van tegenwoordig ontzettende conservatieve uitlatingen doet waarin worden als perversiteit domineren. Het CDA is een volkspartij, opportunistisch, zoals de wind waait zo doen zij, en met een christelijk randje. Wat eigenlijk niet meer duidelijk is, want zo waait de wind niet meer. De oude knarren zijn niet de enigen met een links (sociaal?) geluid. Over vier jaar krijgen we via de jongeren weer wat anders. Het liberalisme zijn ze zo goed aan een beetje zat aan het worden. Omdat het liberalisme bijna op haar eind is. Zoals de VVD is ook niet liberaal meer, maar meer conservatief en daarom de concurrent van het CDA.
Geplaatst op: woensdag 22 december 2010 | Door: J.+de+Jong

Vandaag weer zo,n linkse oude knar van de cda aan het woord

Deze keer lubbers
We moeten blij zijn met onze buitenlanders
Geplaatst op: donderdag 23 december 2010 | Door: de bonn



Reageren

Om te kunnen reageren moet u zich eerst hier registeren.
Reacties die niet voldoen aan de huisregels worden verwijderd.

Wachtwoord   

Vink aan als u niet wilt dat uw emailadres gepubliceerd wordt

foto
President Hollande verandert nu al de dynamiek in Europa
De leiders van Spanje, Italië en Frankrijk zijn in opstand. Morgen zal dit trio (het 'Latijnse Blok') tijdens de [...]

foto
Dossier: Wie is Valérie Trierweiler?
Valérie Trierweiler is de echtgenoot van Hollande. Ze is geboren in 1965 in Angers, heeft drie zonen uit een [...]

foto
Grote kans dat Obama wint (met video-uitleg)
Barack Obama kan zeker niet achterover leunen. Maar de voorspellingen geven hem wel een goede kans dat hij op 6 [...]

foto
Een bijstandsuitkering krijgen is nog altijd tamelijk simpel
Op papier krijg je alleen bijstand als je niks anders hebt. De praktijk is anders. Gemeenten stimuleren [...]

foto
Weer geheimzinnig gedoe: Groen Links heeft nog twee - onbekende - kandidaten
Groen Links houdt opnieuw een deel van de

foto
D66: de 40-urige werkweek terug, weg met ATV
Om de welvaartsstaat betaalbaar te houden moet een werkweek van 40 uur weer de standaard worden. Kamerlid Wouter [...]
De Koppensneller
Vandaag eerste zomerse dag. (16:05) Het Parool

PVV-Eurofractie naar vlaggetjesdag in Urk (12:06) Visserijnieuws

Lady Gaga komt met eigen socialenetwerksite (18:33) Het Laatste Nieuws

Paul Verhoeven: Ik kreeg slipje Sharon Stone cadeau (16:17) Elsevier

Samsom: 'Lage rente is tijdbom' (11:17) BNR

Helderziend varken voorspelt EK-uitslagen (14:31) De Telegraaf

Hoofdredacteur Volkskrant noemt redacteuren 'makke schapen' (13:14) Villamedia

Wordt het volgende week toch nog lente (zelfs een beetje zomer) (09:44) KNMI

Afnemende steun voor lente-akkoord (18:40) 1vandaag

Nederlandse vogels sterven door dioxinevervuiling (16:25) Trouw

ADVERTENTIE
Tip en volg ons!
ADVERTENTIE
VoorpaginaArchiefOver onsContactAdverteren Huisregels RSS-FeedPDAIPhone
Laatste wijziging: Tue, 22 May 2012 17:20:16 +0200 (Tue, 22 May 2012 15:20:16 GMT)
Pagina gegenereerd: Tue, 22 May 2012 17:20:16 +0200 (Tue, 22 May 2012 15:20:16 GMT) 
Procestijd pagina: 0.337 sec.