DINSDAG 22 MEI 2012

Niet iedereen wil 'n iPad (Foto’s)
woensdag 22 december 2010
Door: Monique Smits
Categorie: Cultuur

Mennonieten leven midden in onze maatschappij maar wel in geïsoleerde enclaves. Ze dragen middeleeuwse kleding en weigeren afhankelijk te zijn van moderne technologie. Tv's zijn verboden, computers des duivels en telefoons komen uit outer space. Ook auto's zijn not done. Mennonieten verplaatsen zich met paard en (huif)kar. In de VS zelfs vaak met Vlaamse trekpaarden, die in de staat Pennsylvania een tweede leven zijn begonnen. Ook sport, muziek en kunst mogen niet.
James Rhodes en zijn vrouw Mary Ethel zijn oud-Mennonieten, geboren en opgegroeid in het boerendorp Dayton, Virginia.
Een fraaie fotoserie op Mother Jones over de wereld van een Mennonietengezin.

Hier onder vast een selectie.



James en Mary Ethel Rhodes en een van hun acht kinderen.


Landbouw en veeteelt zijn belangrijk voor de orde van oud-Mennonieten, omdat het hele gezin als een eenheid kan meewerken zonder teveel afleiding van buitenaf.



Moeder Mary Ethel en twee van haar kinderen in de kelder van hun huis.



Wasmachines en drogers komen er niet in bij de Mennonieten. De was gaat in een waswringer en droogt in de frisse lucht.


In plaats van tv kijken, op het web surfen, of met de iPad spelen.

Bron: Mother Jones

  < 
 > 

Meer berichten:

Reacties (18)
Ik zie was machines en een koelkast.
Ook waspoeder is aanwezig.
Geplaatst op: woensdag 22 december 2010 | Door: Bob

Achterlijk. Volkomen achterlijk.

Maar goed, moeten ze zelf weten.
Ze plegen iig geen mondiale aanslagen. Dat scheelt.
Geplaatst op: woensdag 22 december 2010 | Door: Genuine+Defector

Zo een mondiale aanslag... Wat is dat precies?
Geplaatst op: woensdag 22 december 2010 | Door: Rob

@Rob

Dat zijn aanslagen op wereldschaal gepleegd vanuit één bepaalde ideologie of religie.

Dat hebben we inmiddels in al ervaren de afgelopen jaren. In New York, in Londe, in Madrid, Indonesië, Bombay, etc.

Tenzij je het afgelopen decennium in een grot geleefd hebt, zou je dat wel moeten weten.
Geplaatst op: woensdag 22 december 2010 | Door: Genuine+Defector

Een deel van de Mennonieten is via Duitsland en Rusland uiteindelijk in Paraguay terecht gekomen. In het dorpje Filadelphia. Ooit fietse ik daar, op zoek naar een bepaalde boerderij. Ik was de weg kwijt. Toen kwam er een brommertje aan. Ik vroeg de weg, en die persoon bleek een taal te spreken die ik als Nederlander nog redelijk kon verstaan. Nooit had ik zo'n diepe ontroering als toen: Friesland, Duitsland, Rusland ( zwaar vervolgd en vermoord aldaar), en dan via Canada of Amerika naar Paraguay: maar evengoed nog een voor mij verstaanbaar dialect spreken !
Geplaatst op: woensdag 22 december 2010 | Door: Ross

Genuine+Defector, af en toe kun je maar toegeven dat je een oepsje hebt gedaan. Koppig volhouden maakt het alleen maar erger.

Deze mensen hebben een levensstijl die anders is dan de onze, is dat meteen achterlijk? Volgens mij moet je best pienter zijn om te kunnen leven zonder technologische gemakjes.
Geplaatst op: woensdag 22 december 2010 | Door: Mo

Allemaal te danken aan Menno Simons, een Friese priester..
Geplaatst op: woensdag 22 december 2010 | Door: Herman Goedertier

Afgezien van de religie die het leven van deze mensen zwaar beïnvloedt, zou ik wel eens een paar weken willen leven zoals zij dat doen. Ik heb wel eens een weekend in Noorwegen in een huis zonder stromend water en verwarming doorgebracht en het enige wat ik echt miste, was electrisch licht.
Geplaatst op: woensdag 22 december 2010 | Door: H. Jacobs

Computers zijn ook des duivels.
Geplaatst op: woensdag 22 december 2010 | Door: Wijsneuzel

Bob, exact! En metalen hekken! Ijzerets is een natuurproduct en een bruinig gesteente. Een metalen hek vindt je niet in het bos.

En waar is die stal van gemaakt? Niet van takken en boombladeren.

Dus waar trekken ze de grens? Alles ouder van 50/100/150 jaar is owkee?
Geplaatst op: woensdag 22 december 2010 | Door: Ronald|

Ross, ik ben ook zo blij dat ik veel gereisd hebt, want dat verruimt je blik. Ik was in Zuid-Amerika ook zo ontroerd door de gastvrijheid van mensen. Iemand nam ons mee naar een privédierentuin waar wilde dieren zomaar in z'n achtertuin waren in hokken uiteraard.

Dat leven op het plaatje is pas echte vrijheid zonder staatsbemoeienis. In Nederland zou dit niet kunnen, want dan zouden alle hulpverlenerstroepen in touw komen door aangifte van de Mosad- en NSB-achtigen.
Geplaatst op: woensdag 22 december 2010 | Door: Juriste

Het stepje van dat jong ziet er ook modern uit.
En dan dat volleyball, een gruwel is het.
Geplaatst op: donderdag 23 december 2010 | Door: De Snotverlosser

Zo´n volkje kan zich alleen maar in stand houden door kinderen met hun geestelijk gestoord vergif te indoctrineren. Dat is dus gewoon kindermishandeling waarbij de overheid keihard hoort in te grijpen. Verder is het fenomeen dat mensen later niet in staat blijken om te ontsnappen aan de door indoctrinatie gecreerde mentale gevangenis natuurlijk buitengewoon interessant. Wat is het in het menselijk brein dat slechts zo weinig mensen de kracht blijken te bezitten om zelf na te denken.
Geplaatst op: donderdag 23 december 2010 | Door: Zambezi

Mijnheer Zambezi, ik heb zowel de Mennonieten in Paraguay als de Amish in Pensylvania een beetje leren kennen door persoonlijke bezoeken. Ik maak me minder zorgen om hen en om hun kinderen dan om U.
Mogen mensen alleen maar leven zoals U leeft?
Is vrijheid uw enige waarde?
Kent U de Mennonieten goed?

Natuurlijk is het een redelijk authoritaire gemeenschap, en natuurlijk is dat leven niet voor elk kind ideaal. Maar bij ons vallen ook slachtoffers: verslaafden, alcoholisten, zwervers, suiciden, eenzamen. En misschien moeten we al die moeders met een baan buitenshuis en kinderen en een man en geen tijd voor zichzelf ook wel tot slachtoffers van òns systeem rekenen.

Een Amish kan altijd eruit stappen en naar onze samenleving toe gaan. Hij verliest dan zijn familie, maar dat is ook zo bij orthodoxe joden die met een goy huwen.

Uw laatse zin kan ik natuurlijk wel helemaal onderschrijven.
Wil U mij uw eigen originele gedachten eens een keer deelachtig maken?
Uw ethnocentrische wereldbeschouwing is nou niet bepaald een goed bewijs van uw originele denkkracht, dat begrijpt U zelf ook wel. Ik ben dus oprecht benieuwd naar uw eigen ideeën.

PS: Vind U het geen fijne gedachte dat de Mennonieten in elk geval niet van plan zijn om de wereld over te nemen, en dat ze ook geen democratie gaan brengen in ander landen..... dat moet U ze toch meegeven, nietwaar?
Geplaatst op: donderdag 23 december 2010 | Door: Ross

Beste Ross, met plezier en stijgende verbazing las ik Uw bijdragen. Oprechte persoonlijke ontboezemingen en nergens kwam de grijsgedraaide plaat van de VS als "Evil Empire" terug.
Helaas, tot aan de laatste zin in Uw laatste stuk. Wat een teleurstelling voor mij.
Ingesleten gedachtenpatronen zijn toch moeilijk los te laten kennelijk.
Geplaatst op: donderdag 23 december 2010 | Door: BASinnic

In ieder geval is het een keuze. En de toekomst zal leren of die keuze de juiste is geweest. Vooralsnog is er niets over te zeggen. Dat de huidige maatschappij waarbij alles afhankelijk is van slavenarbeid in China en oprakende bodemschatten in Saudi Arabië ook eindig is moet duidelijk zijn. Ook is het zo dat de huidige snelheid waarmee grondstoffen worden verkwist zeer nadelige gevolgen heeft voor de volgende generaties. Ook zijn er ziekelijke ontwikkelingen in de huidige maatschappij.
De Mennonieten en de Amish zijn daar van gevrijwaard. Zij kunnen blijkbaar leven in hun maatschappij waarbij geen beroep wordt gedaan op onderbetaalde arbeiders, kinderen en gevangenen om zeer goedkope troep te produceren, of zonder de aardolie warvan de opbrengst gebruikt wordt om mensen in het verdriet te storten en dom te houden.
De Mennonieten doen niemand kwaad, het is natuurlijk onzin, maar het is geen schadelijk onzin. De Amish hebben fantastische gebruiken, en in hun jeugd mogen ze alles (wat 'god' verboden heeft) en pas als men zichzelf volwassen acht en er voor kiest, dan pas legt men de gelofte af en gaat men zich gedragen als een Amish. Het zijn verstandige mensen, principieel en betrouwbaar.
Geplaatst op: donderdag 23 december 2010 | Door: vanhetgoor ()

Ik heb het genoegen gehad om zelf in P.A. Kennis te maken met de amish. Het valt allemaal reuze mee. Ze wonen midden in de maatschappij, zo kan de buurman gewoon een pickup truck op de oprijlaan hebben en een plasma tv in de huiskamer. En gezellig naast aan amish boerderij wonen. Veder heb ik begreken dat de amish zeer geslepen zakenmensen zijn en op naam van de zaak wel degelijk iPad,'s, computers, iphones etc kopen.
Geplaatst op: donderdag 23 december 2010 | Door: SarCastro

aan "Juriste

Dat leven op het plaatje is pas echte vrijheid zonder staatsbemoeienis."

En anderen met dergelijke uitspraken:

wat je niet mag vergeten is dat zo'n levensstijl misschien heel aantrekkelijk is als je wat ouder bent, alles al hebt en wilt settelen, maar deze gemeenschappen bestaan niet uit vrijwilligers. Als je er wordt geboren ligt je toekomst al vast en zul je nooit veel mensen (lees interessante gesprekspartners of potentiele romantische partners) tegenkomen, dat is enorm frustrerend voor de jongeren in zo'n samenleving. Je hebt soms (zoals bij de Amish) een kans om op je 18e te kiezen voor de moderne wereld maar niet zonder het contact met je familie te verliezen en je hebt dan al een gigantische leerachterstand zodat sommige beroepen onbereikbaar voor je zijn (stel je voor dat Albert Einstein in een Mennonietendorp was geboren en alleen maar had geleerd om bijbelverzen op te dreunen en graan te oogsten). Ook bestaat er een strikte hierarchie die uiteraard corrupt is, wordt je verstoten als je niet het "ware geloof" belijdt, als je homo bent of als vrouw niet onderdanig genoeg en komt er volgens sommigen bovengemiddeld veel misbruik van kinderen en vrouwen voor in de gemeenschappen.
Geplaatst op: maandag 3 januari 2011 | Door: Jan



Reageren

Om te kunnen reageren moet u zich eerst hier registeren.
Reacties die niet voldoen aan de huisregels worden verwijderd.

Wachtwoord   

Vink aan als u niet wilt dat uw emailadres gepubliceerd wordt

foto
Sex & Drugs & Rock & Roll
Ian Dury wist het al langer, maar internationale (waaronder Nederlandse) onderzoekers hebben nu ook ontdekt dat drank, [...]

foto
Bezoekersrecord voor 'Intouchables' (+ het echte verhaal)
'Intouchables' is de best bezochte Franse film ooit in de Nederlandse bioscopen. Volgens de distributeur trok de [...]

Ter nagedachtenis: Bee Gees, 'One night only' live in concert
.

foto
Robin Gibb - Bee Gee's: 1949-2012
Robin Gibb is gisteren aan leverkanker gestorven. Hij was een van de kernleden van de

foto
Een kijkje achter de schermen bij filmklassiekers
Superman aan kabels, Avatar voordat de karakters blauw waren en Rose en Jack voorop de Titanic vergezeld door een [...]

foto
De 10 beste films sinds 2000
na 12 jaar in deze
De Koppensneller
Vandaag eerste zomerse dag. (16:05) Het Parool

PVV-Eurofractie naar vlaggetjesdag in Urk (12:06) Visserijnieuws

Lady Gaga komt met eigen socialenetwerksite (18:33) Het Laatste Nieuws

Paul Verhoeven: Ik kreeg slipje Sharon Stone cadeau (16:17) Elsevier

Samsom: 'Lage rente is tijdbom' (11:17) BNR

Helderziend varken voorspelt EK-uitslagen (14:31) De Telegraaf

Hoofdredacteur Volkskrant noemt redacteuren 'makke schapen' (13:14) Villamedia

Wordt het volgende week toch nog lente (zelfs een beetje zomer) (09:44) KNMI

Afnemende steun voor lente-akkoord (18:40) 1vandaag

Nederlandse vogels sterven door dioxinevervuiling (16:25) Trouw

ADVERTENTIE
Tip en volg ons!
ADVERTENTIE
VoorpaginaArchiefOver onsContactAdverteren Huisregels RSS-FeedPDAIPhone
Laatste wijziging: Tue, 22 May 2012 17:28:30 +0200 (Tue, 22 May 2012 15:28:30 GMT)
Pagina gegenereerd: Tue, 22 May 2012 17:28:30 +0200 (Tue, 22 May 2012 15:28:30 GMT) 
Procestijd pagina: 0.248 sec.