DONDERDAG 24 MEI 2012

Niet zeuren! Klok vooruit is geen probleem
donderdag 24 maart 2011
Door: Chantal Caes
Categorie: Wetenschap

Komend weekend 'mogen' we weer allemaal een uur korter slapen, maar volgens Sebastiaan Overeem, slaapdeskundige en hoofd van de slaappoli van het UMC St Radboud, is dat geen probleem. De biologische klok van de meeste mensen past zich moeiteloos aan. Mensen met slaapstoornissen kunnen er wel veel last van hebben.

Overeem legt uit dat ons slaap- en waakritme wordt bepaald door een combinatie van de slaaphomeostaat en de biologische klok. De homeostaat zorgt ervoor dat je slaperiger wordt naarmate je langer wakker bent geweest. Laat op de avond of na een nachtje ‘doorhalen’ is de slaapdruk dus heel groot.

De tweede factor die bepaalt of je kunt slapen, is de biologische klok, die allerlei lichaamsritmes aanstuurt. Die klok telt niet precies 24 uur en wordt van buitenaf bijgesteld, onder andere onder invloed van licht en donker. Als het goed is, werken homeostaat en klok goed samen en houden ze je slaap-waakritme in balans.

Hoewel veel mensen denken dat de aanvang van de zomertijd tot meer slaapproblemen leidt dan het einde ervan, is dat niet perse zo. Je raakt inderdaad een uurtje van je weekend kwijt, maar aan de andere kant blijkt dat de biologische klok wat minder moeite heeft met het vooruit dan met het achteruit plaatsen van de klok.

Bron: RU Nijmegen

Tags:

 


  < 
 > 

Meer berichten met de tag zomertijd:

Reacties (1)
dat gezeur 2x per jaar over 1 uurtje. Miljoenen mensen over de hele wereld veranderen meerdere keren per maand hun slaap-periode met minstens 8 uur. Dat heet gewoon wisselende diensten. Denk aan medisch personeel, politie, havenwerkers, luchtvaartpersoneel enzovoorts.

En die mensen die zo zeuren, de meeste zullen door de week om ca. 0700 opstaan om om ca. 08.30 op het werk te zijn.

Staan die in het weekeinde ook om 7 uur op? De meeste niet, die blijven langer liggen. Minstens een uur. Maar als het zomertijd of wintertijd heet moet er opeens geprotesteerd worden. Onbegrijpelijk.
Geplaatst op: donderdag 24 maart 2011 | Door: Ronald|



Reageren

Om te kunnen reageren moet u zich eerst hier registeren.
Reacties die niet voldoen aan de huisregels worden verwijderd.

Wachtwoord   

Vink aan als u niet wilt dat uw emailadres gepubliceerd wordt

foto
Waarom we vaak kiezen wat de ander ook kiest
Al op het schoolplein of in de speeltuin willen kinderen altijd met hetzelfde speelgoed spelen. Maar ook in latere [...]

foto
Hoe word je astronaut (en wat schuift het?)
Hoe word je astronaut? Vanuit het internationale ruimtestation ISS adviseert André Kuipers om een [...]

foto
We hebben hersenen, omdat we bewegen
Wat we waarnemen met onze ogen, oren en andere zintuigen, wordt door onze hersenen verwerkt zodat we passend kunnen [...]

foto
China schiet op regenwolken
Nieuw onderdeel van het Chinese vijfjarenplan: de komende jaren gaat het 3 tot 5 % meer regenen. En de Chinezen laten [...]

foto
Waarom krijgen we schokken als we in slaap vallen?
Je bevindt je op de grens tussen waken en slapen en ineens gaat er een schok door je armen of benen heen. Soms lijkt [...]

foto
Depressief door ongezonde kost
Onderzoek laat zien dat er een sterk verband bestaat tussen het eten van ongezond, bewerkt voedsel en het krijgen van [...]
De Koppensneller
Job Cohen heeft een nieuwe baan (16:13) AT5

Mooi weer houdt lang stand (12:19) De Telegraaf

NS vreest lege treinen door Lenteakkoord (09:25) de Volkskrant

Nederlander geeft minder uit aan Oranjegekte (19:22) Nos

Ungerecht und überflüssig:Bayern-Fans pfeifen bei Robben (18:02) Die Welt

Beter geen Spelen: Grote toernooien schaden de economie (17:34) Powned

Vandaag eerste zomerse dag. (16:05) Het Parool

PVV-Eurofractie naar vlaggetjesdag in Urk (12:06) Visserijnieuws

Lady Gaga komt met eigen socialenetwerksite (18:33) Het Laatste Nieuws

Paul Verhoeven: Ik kreeg slipje Sharon Stone cadeau (16:17) Elsevier

ADVERTENTIE
Tip en volg ons!
ADVERTENTIE
VoorpaginaArchiefOver onsContactAdverteren Huisregels RSS-FeedPDAIPhone
Laatste wijziging: Thu, 24 May 2012 18:39:46 +0200 (Thu, 24 May 2012 16:39:46 GMT)
Pagina gegenereerd: Thu, 24 May 2012 18:39:46 +0200 (Thu, 24 May 2012 16:39:46 GMT) 
Procestijd pagina: 0.31 sec.