VRIJDAG 25 MEI 2012

De zwendel die olie- en voedselprijzen doet stijgen
zondag 24 april 2011
Door: Chantal Caes
Categorie: Economie

De wereldeconomie en de levensstandaard van miljoenen mensen worden in gevaar gebracht door de plotselinge stijging van olie-en grondstoffenprijzen. Brandstofprijzen rijzen de pan uit en voedselprijzen volgen. De gevolgen zijn katastrofaal voor de armen wereldwijd, van wie de kosten stijgen maar hun inkomen niet. De stijgende olie- en voedselprijzen worden gemakshalve toegeschreven aan de onrust in het Midden-Oosten en in veel Afrikaanse landen.

Wordt olie steeds schaarser en leidt dat tot prijsverhogingen? Zijn de kosten van voedsel een weerspiegeling van de stijgende grondstofprijzen? Natuurrampen en droogte kunnen natuurlijk een rol spelen, maar er is meer aan de hand. De media zeggen er niet veel over, terwijl politieke leiders hun schouders ophalen. President Obama zei onlangs nog dat er niets is dat hij kan doen aan de stijging van de olie-en voedselprijzen.

Wat speelt er dan? Ongecontroleerde speculatie! Niet iedereen is het daarmee eens, maar het vormt wel één van de belangrijkste debatten in de economie. Michael T. Klare, hoogleraar veiligheidstudies aan Hampshire College en auteur van ‘Blood and Oil’ en ‘Rising Powers, Shrinking Planet’, waarschuwt voor de olieschaarste die ons te wachten staat als de olieproductie in het Midden Oosten verstoord raakt. Olie zal nooit verdwijnen van de internationale markt, maar in de komende decennia zullen nooit de volumes bereikt worden die nodig zijn om aan de verwachte wereldwijde vraag te voldoen. Dat betekent: blijvende schaarste.

Het debat binnen de industrie is ingetogen, misschien om een publieke strijd tussen leveranciers en distributeurs te vermijden. Af en toe spreekt iemand zich uit. Dan Gilligan, voorzitter van de Petroleum Marketeers Association, vertegenwoordigt 8.000 retail- en groothandelaren: ‘Ongeveer 60 tot 70% van de oliecontracten wordt nu vastgehouden door speculanten’.

Financieel deskundige Phil Davis heeft een website om handel in aandelen en opties te controleren. Hij heeft de kwestie nauwgezet bestudeerd en concludeert: ‘Het is een enorme zwendel en het vernietigt de wereldeconomie, maar niemand klaagt omdat ze 'slechts' ongeveer $1,50 per gallon (circa 3,78 liter) stelen van elk individu in de geïndustrialiseerde wereld'. Phil wijst op de duistere kneepjes van de futuresmarkt in New York, de New York Mercantile Exchange (NYMEX). Een 'future' is een contract voor levering van een standaard hoeveelheid van een goed, op een van te voren bepaalde datum. Verreweg de meeste handelelaren op de NYMEX verkopen echter hun contract voor het tot levering komt. Ze gebruiken de futures simpelweg om te speculeren op de olieprijs of te hedgen tegen een bepaald risico. Deze contracten voor olie overtreffen hun feitelijke levering, een teken van speculatie en marktmanipulatie. Het is een gigantische zwendel en niemand doet er wat aan.

De auteur van dit artikel, Danny Schechter, maakte de film 'Plunder The Crime of Our Time' over de crisis als misdaadverhaal.

Bronnen: Aljazeera, Plunder: the crime of our time

Tags:

 


  < 
 > 

Meer berichten met de tag zwendel:

Reacties (10)
De speculanten hebben het dus weer gedaan. Net als vroeger. Toen waren de speculanten vaak Joden. Dit overgenomen artikel is behoorlijk opruiend. Hetbevat ook verkeerde citaten (1,50 dollar per gallon, niet per liter*). Maar laat me even uitleggen waarom ik en vele anderen graag beleggen in grondstoffen. Het biedt het bescherming voor het geld waar ik hard voor heb gewerkt. Spaargeld in euro\'s en dollars aanhouden biedt geen soelaas, want de waarde van deze munten wordt te grabbel gegooid door een veel te ruim monetair beleid. Dat betekent dat de rente kunstmatig laag gehouden wordt om zwake economische sectoren en te hoge overheidsuitgaven (nog even) overeind te houden. Hierdoor klotsen gespaarde euro\'s en dollars de wereld over op zoek naar iets wat wel waarde houdt. Maar dat mag blijkbaar niet... De keizer heeft blijkbaar mensen als Phil Davis nodig om de aandacht af te leiden van zijn naaktheid.

* klopt en wordt aangepast (red.)
Geplaatst op: zondag 24 april 2011 | Door: Harry Mijland

Futures zijn toch al sinds jaar en dag speculatie producten?
Je koopt toch ook geen call optie om hem daadwerkelijk uit te oefenen (over het algemeen).
Geplaatst op: zondag 24 april 2011 | Door: SarCastro

Een reden temeer om zo snel mogelijk over te gaan op duurzame energie.
Geplaatst op: zondag 24 april 2011 | Door: Anton

Even rechtzetten: Futures zijn geen opties. Wel zijn het beide derivaten. En als het goed is, koop je dergelijke derivaten om vanuit een visie winst te maken of verlies te verzekeren (compenseren), zoals het koopkrachtverlies van spaargeld door monetaire verruiming (waardoor lage rente en waardedaling euro en dollar). Het zijn niet de grondstoffen die in waarde stijgen. Het zijn de munten die dalen.
Geplaatst op: zondag 24 april 2011 | Door: Harry Mijland

Mensen worden steeds meer en vaker bedrogen door verkoopcijfers.Het is een gigantische zwendel van:::

.Makelaars
.Autoverkopen
.Olie- en voedselprijzen
.Stand van de economie
.Werkgelegenheid
.Grondstoffen
Geplaatst op: zondag 24 april 2011 | Door: G.H.

Speculatie heeft hooguit een tijdelijk prijsopdrijvend effect. Als de marktverwachting van de speculanten niet uitkomt, dan zullen de prijzen weer zakken naar het niveau waarop het marktevenwicht ligt en blijven de speculanten met een verlies zitten.
Er zijn teveel partijen die belang hebben bij hoge voedsel- en energieprijzen, niet in de laatste plaats de overheden. Zij verdienen hier het meest aan, zolang accijnzen en belastingen geheven worden over de waarde van deze goederen.
Geplaatst op: zondag 24 april 2011 | Door: Ben

zou het misschien kunnen komen doordat er erg veel geld gecreëerd wordt dat zijn weg moet vinden?
Geplaatst op: maandag 25 april 2011 | Door: fab fat finger

En Obama heeft het blijkbaar gehad met de vrije markt. Dat is zo on-amerikaans...
Geplaatst op: maandag 25 april 2011 | Door: fab fat finger

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: maandag 25 april 2011 | Door: kees

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: maandag 25 april 2011 | Door: kees



Reageren

Om te kunnen reageren moet u zich eerst hier registeren.
Reacties die niet voldoen aan de huisregels worden verwijderd.

Wachtwoord   

Vink aan als u niet wilt dat uw emailadres gepubliceerd wordt

foto
3 ton boete voor stoute bankier Deuss
De Nederlandse oliehandelaar/bankier John Deuss is vandaag schuldig bevonden aan illegaal bankieren en het niet melden [...]

foto
Steeds meer bedrijven houden het voor gezien in Cuba
Unilever vertrekt na 15 jaar uit Cuba. De Brits-Nederlandse multinational heeft een geschil over de zeggenschap van de [...]

foto
Meer oplaadpalen dan elektrische auto's
Het wil (nog?) niet erg met de hype rond de electrische auto's. Het aantal elektrische laadpalen in Nederland groeit zo [...]

foto
Wat een verschil met Europa! Amerikanen krijgen er weer vertrouwen in
Goed nieuws voor Barack Obama. In vier jaar is het vertrouwen van Amerikanen in de economie niet zo hoog greweest. Dat [...]

foto
Wat gebeurt er na de Griekse verkiezingen: een simpel overzicht
In zeven simpele stappen staat hieronder wat er gebeurt na de Griekse verkiezingen
.

foto
Spanje aan de rand van de afgrond
In hoog tempo wordt de economische situatie in Spanje onhoudbaar. De Spaanse premier Rajoy zei het gisteravond in het [...]
De Koppensneller
Job Cohen heeft een nieuwe baan (16:13) AT5

Mooi weer houdt lang stand (12:19) De Telegraaf

NS vreest lege treinen door Lenteakkoord (09:25) de Volkskrant

Nederlander geeft minder uit aan Oranjegekte (19:22) Nos

Ungerecht und überflüssig:Bayern-Fans pfeifen bei Robben (18:02) Die Welt

Beter geen Spelen: Grote toernooien schaden de economie (17:34) Powned

Vandaag eerste zomerse dag. (16:05) Het Parool

PVV-Eurofractie naar vlaggetjesdag in Urk (12:06) Visserijnieuws

Lady Gaga komt met eigen socialenetwerksite (18:33) Het Laatste Nieuws

Paul Verhoeven: Ik kreeg slipje Sharon Stone cadeau (16:17) Elsevier

ADVERTENTIE
Tip en volg ons!
ADVERTENTIE
VoorpaginaArchiefOver onsContactAdverteren Huisregels RSS-FeedPDAIPhone
Laatste wijziging: Fri, 25 May 2012 01:15:48 +0200 (Thu, 24 May 2012 23:15:48 GMT)
Pagina gegenereerd: Fri, 25 May 2012 01:15:48 +0200 (Thu, 24 May 2012 23:15:48 GMT) 
Procestijd pagina: 0.32 sec.