VRIJDAG 25 MEI 2012

Prehistorische vrouwen gingen op jacht naar een man
vrijdag 3 juni 2011
Door: Chantal Caes
Categorie: Wetenschap

Prehistorische vrouwen uit Zuid-Afrika verlieten hun familie om op zoek te gaan naar een man. De mannelijke leden van twee rechtoplopende mensachtige soorten, die meer dan een miljoen jaar geleden in Zuid-Afrika leefden, bleven heel hun leven thuis wonen, terwijl hun vrouwen van elders kwamen. Dat blijkt uit onderzoek van hun tandglazuur, dat net in Nature is verschenen.

Een internationaal team van onderzoekers wilde de verspreiding in het landschap van onze voorouders in kaart brengen. Ze onderzochten resten van Australopithecus africanus uit Sterkfontein en van Paranthropus robustus uit Swartkrans (foto), die verwant zijn aan de oudere Australopithecus afarensis, waarvan ‘Lucy' het beroemdste exemplaar is.

Het onderzoeksteam heeft 19 tanden van 2,7 tot 1,7 miljoen jaar oud onderzocht. Door het eten van planten en dieren nemen aangroeiende beenderen en tanden strontium op, een metaal dat in de bodem zit. Elke bodem heeft een unieke verhouding van bepaalde strontiumdeeltjes. Daardoor is het mogelijk aan het strontium dat in tanden zit, te zien waar iemand is opgegroeid. Met een laser hebben de onderzoekers kleine stukjes glazuur gesneden uit de tanden, die zich vormden rond de leeftijd van 8 jaar. Zo konden ze zien waar dat individu at en dus leefde als kind.

Toen de wetenschappers de plaats waar iemand was opgegroeid vergeleken met de plaats waar het skelet uiteindelijk was terechtgekomen, leidde dat tot een verrassend resultaat. Bijna de helft van de kleinere – vrouwelijke – tanden was niet afkomstig uit de buurt van de vindplaats, tegenover slechts 10% van de mannelijke. Dat wijst er op dat vrouwen wegtrokken uit hun familie. Ook bij chimpansees en bonobo's verlaten de vrouwtjes hun familie als ze volwassen zijn om op zoek te gaan naar een partner. Toch komt dit vrij weinig voor bij primaten.

Bronnen: De Standaard, Nature

Tags:

 


  < 
 > 

Meer berichten met de tag vrouwen:

Reacties (2)
Wat is hier zo vreemd aan? Dit is de normale aanpak bij de mens: vrouwen trouwen in in de familie van de man. Het valt ons in ditcht bevolkte streken niet meer zo op, maar als er maar hier en daar mensen wonen moet je wel verder weg op zoek nar een vrouw om die mee naar huis te nemen, al dan niet bij de haren voortgesleept. Hele dorpen zijn (en worden) zo door de buren van hun vrouwen beroofd, maar omgekeerd gaat het net zo dus er blijft evenwicht. Het is niet zo dat vrouwen op jacht gaan naar een man, de mannen halen hun vrouw van verder weg. Ik vind het eerder verbazend dat het instinct tot voorkoming van incest kennelijk zo diep geworteld is.
Geplaatst op: vrijdag 3 juni 2011 | Door: Frits B

Uhh... voorbarige conclusie.
Het kan ook zijn dat de mannen op jacht gingen naar vrouwen bij andere stammen en die meenamen naar hun eigen stam.
Geplaatst op: vrijdag 3 juni 2011 | Door: Patrick



Reageren

Om te kunnen reageren moet u zich eerst hier registeren.
Reacties die niet voldoen aan de huisregels worden verwijderd.

Wachtwoord   

Vink aan als u niet wilt dat uw emailadres gepubliceerd wordt

foto
Max Planckinstituut: Om de 10 tot 20 jaar kans op ernstige kernramp
De kans op een ernstige kernramp werd altijd geschat op eens in de 2000 jaar of zelfs eens in de 100.000 jaar. Maar [...]

foto
Waarom we vaak kiezen wat de ander ook kiest
Al op het schoolplein of in de speeltuin willen kinderen altijd met hetzelfde speelgoed spelen. Maar ook in latere [...]

foto
Hoe word je astronaut (en wat schuift het?)
Hoe word je astronaut? Vanuit het internationale ruimtestation ISS adviseert André Kuipers om een [...]

foto
We hebben hersenen, omdat we bewegen
Wat we waarnemen met onze ogen, oren en andere zintuigen, wordt door onze hersenen verwerkt zodat we passend kunnen [...]

foto
China schiet op regenwolken
Nieuw onderdeel van het Chinese vijfjarenplan: de komende jaren gaat het 3 tot 5 % meer regenen. En de Chinezen laten [...]

foto
Waarom krijgen we schokken als we in slaap vallen?
Je bevindt je op de grens tussen waken en slapen en ineens gaat er een schok door je armen of benen heen. Soms lijkt [...]
De Koppensneller
Sigaretten in Nieuw-Zeeland worden 40% duurder (08:54) de Volkskrant

Job Cohen heeft een nieuwe baan (16:13) AT5

Mooi weer houdt lang stand (12:19) De Telegraaf

NS vreest lege treinen door Lenteakkoord (09:25) de Volkskrant

Nederlander geeft minder uit aan Oranjegekte (19:22) Nos

Ungerecht und überflüssig:Bayern-Fans pfeifen bei Robben (18:02) Die Welt

Beter geen Spelen: Grote toernooien schaden de economie (17:34) Powned

Vandaag eerste zomerse dag. (16:05) Het Parool

PVV-Eurofractie naar vlaggetjesdag in Urk (12:06) Visserijnieuws

Lady Gaga komt met eigen socialenetwerksite (18:33) Het Laatste Nieuws

ADVERTENTIE
Tip en volg ons!
ADVERTENTIE
VoorpaginaArchiefOver onsContactAdverteren Huisregels RSS-FeedPDAIPhone
Laatste wijziging: Fri, 25 May 2012 10:03:27 +0200 (Fri, 25 May 2012 08:03:27 GMT)
Pagina gegenereerd: Fri, 25 May 2012 10:03:27 +0200 (Fri, 25 May 2012 08:03:27 GMT) 
Procestijd pagina: 0.304 sec.