ZATERDAG 26 MEI 2012

"Weet Bolkestein eigenlijk wel waarover hij het heeft?"
donderdag 8 september 2011
Door: Marcel Hulspas
Categorie: Opinie

De westerse beschaving is superieur. Zo luidde de kop in de NRC boven de tekst van een lezing van Frits Bolkestein. Geen nieuw standpunt van Frits, maar wie de tekst tot zich neemt, vraagt zich af: weet hij eigenlijk wel waar hij het over heeft? "schrijft Marcel Hulspas zich af in De Pers.
"De cruciale passages zijn:
'Nu het tweede punt: de vermeende superioriteit van de westerse beschaving boven die van de islamitische wereld. Kijk naar de feiten. Waarom willen zoveel mensen uit het Midden-Oosten in West-Europa wonen? Toch op zijn minst omdat het hier beter toeven is dan daar? En waarom is het hier beter toeven? Waarom willen zeer veel Arabieren hun kinderen in de Verenigde Staten laten studeren?'

En over de oorzaken van de malaise in het M-Oosten:
'De belangrijkste oorzaken zijn gebrek aan vrijheid, gebrek aan kennis en gebrek aan vrouwkracht. Zijn dat geen zaken van cultuur?'

'Waarom hebben zovelen moeite de superioriteit van de westerse beschaving te erkennen? In onze van christendom doordrenkte cultuur denkt men allicht aan het Evangelie van Mattheus (…) Ik zie het in breder verband: als uiting van het slinkende vertrouwen van het Westen in de eigen cultuur.'

Grote boosdoener
Het merkwaardige aan dit betoog is ten eerste dat Bolkestein economische kansen en cultuur moeiteloos door elkaar haalt (want de immigranten komen natuurlijk vanwege de centen, beste Frits). En wat ook opvalt is dat hij een beetje vies suggereert zonder duidelijk te willen zijn. Want als Frits zegt dat onderdrukking, vrouwenonderdrukking en achterlijkheid toch zeker 'zaken van cultuur' zijn, dan moeten wij allemaal natuurlijk begrijpen dat de islam hier de grote boosdoener is. Zeg dat dan gewoon, Frits. Is het ook zo? Nou, het zou heel dom zijn om te denken dat een bepaald geloof altijd en eeuwig dezelfde (achterlijke) maatschappelijke structuur zou moeten verdedigen. De geschiedenis leert immers anders.

Maar werkelijk onderuit gaat deze liberaal als hij als tegenpool van 'de islamitische wereld' een westerse beschaving zet die volgens hem 'van christendom doordrenkt is'. Op dat moment vraag je je af waar deze man, die zichzelf intellectueel noemt, zijn verstand heeft zitten."

Lees de rest van de culumn bij De Pers

Bron: De Pers

  < 
 > 

Meer berichten:

Reacties (14)
Bolkenstein is zoals zovele politici een narcist die zichzelf graag hoort praten en denkt dat hij hele verstandige dingen roept.
Geplaatst op: donderdag 8 september 2011 | Door: Mo

"christelijke beschaving op de vuilnishoop der geschiedenis gegooid"
Als Hulspas het verschil niet begrijpt tussen het christendom als geloof en het christelijke ingebed in onze cultuur, in het wezen van het westen, zoals je calvinistisch kunt zijn zonder dat je ooit in een kerk geweest bent, is de rest van de tirade onbegrijpelijk en flinterdun. Onze ethiek, rechtspraak, onderwijs, arbeid, moraal, sociale verbanden, alles wat we zijn, ademen en doen, is ingebed in onze nederlandse/christelijke karakter en geschiedenis.
We zijn het zonder het te weten en er bij stil te staan.

Daarom begrijpt hij ook niet dat de Islam nooit los zal komen van wat het is. Fascisme is wat het is, Communisme is wat het is. Dit zal nooit anders zijn of worden. De Islam hoort perfect in dit rijtje thuis.
Geplaatst op: donderdag 8 september 2011 | Door: Robbert L

Natuurlijk zijn er nog "typisch judeo-christelijke" elementen in de westerse cultuur. Maar niet veel. Hulspas heeft groot gelijk met zijn centrale punt dat de kracht van het democratische westen zit in de individuele vrijheid.

De maatschappelijke verhoudingen in het "westen" wortelen veel meer in de historische liberale bewegingen (Grieks/Romeinse staatsinrichting, Amerikaanse onafhankelijkheidsverklaring in 1776, Franse revolutie 1789, vrouwenemancipatie eind 19e eeuw, etc) dan in het Christendom. Dat heeft zich juist tot vèr in de 20e eeuw (en op sommige onderdelen tot heden) tegen het concept "individuele vrijheid" verzet.
Geplaatst op: donderdag 8 september 2011 | Door: Ivo

"De maatschappelijke verhoudingen in het "westen" wortelen veel meer in de historische liberale bewegingen"

Dat is de vraag. O.a. Fukuyama wijst (in zijn nieuwe boek 'The Origins of Political Order') erop dat in de Late Middeleeuwen in Europa al een veel grotere mate van individuele vrijheid voor bijvoorbeeld vrouwen (naar de maatstaven v.d. tijd natuurlijk) bestond dan in de meeste andere culturen. Dit kwam o.a. voort uit het feit dat Europa toen al geen clan- of stamverbanden van betekenis meer kende, een ontwikkeling waarin de kerk een doorslaggevende rol heeft gespeeld. Dit doordat Rome zich b.v. sterk maakte voor het volledige erfrecht voor vrouwen (dit bestaat niet binnen o.a. de Islam en de Chinese cultuur).

Probleem bij Bolkenstein is niet dat hij het Christendom een belangrijke rol toedicht in onze cultuur, maar dat hij dit zo dweepend doet. Het lijkt alsof hij vindt dat de kerk uit overtuiging de individuele vrijheid heeft bevorderd. In werkelijkheid was het echter eerder 'toeval'. Het erfrecht voor vrouwen leverde b.v. de kerk veel geld indien deze vrouwen stierven en hun geld aan de kerk nalieten, wat niet ongebruikelijk was.
Geplaatst op: donderdag 8 september 2011 | Door: Daan

"Nou, het zou heel dom zijn om te denken dat een bepaald geloof altijd en eeuwig dezelfde (achterlijke) maatschappelijke structuur zou moeten verdedigen. De geschiedenis leert immers anders."

Waarom is dat dom? Kan de heer Hulsepas onderbouwen dat de geschiedenis anders leert. Verdedigt de islam dan niet een vaststaande maatschappelijke structuur waar vrouwen en met name niet-moslims (dhimmis) zwaar worden achtergesteld?

De islam is inderdaad een bron van achterlijkheid. Als de islamitische wereld geen olie had gehad trokken ze nog met kamelen en tenten door de woestijn. Landen als China en Vietnam ontwikkelen zich razendsnel.

Het islamitische Noord-Afrika ontwikkelt zich nauwelijks en zal waarschijnlijk ook nooit veel veranderen.
Geplaatst op: donderdag 8 september 2011 | Door: B. Willemsen

Het islamitische Indonesië ontwikkelt zich razendsnel en het niet-islamitische midden-Afrika staat grotendeels stil. De eskimo's ontwikkelen zich ook niet zo snel, en op één of andere manier blijven Birma en Noord-Korea ook nogal achter. Verdomd: Ontwikkeling lijkt maar weinig met godsdienst te maken te hebben!
Geplaatst op: donderdag 8 september 2011 | Door: Ivo

Noord-Afrika ontwikkelt zich juist wel snel. Volgens CIA Factbook zijn de Noord-Afrikaanse landen de afgelopen jaar top 50 qua economische groei: http://www.photius.com/rankings/economy/gdp_real_growth_rate_2011_0.html
Om maar niet spreken over andere Islamitische landen als Pakistan, Indonesie, Maleisie, VEA, etc.

Lees ook het CIA Factbook over outlook 2050, en over de verhoudingen dan tussen Oost en West en Islam en andere godsdiensten. Misschien dat tegen die tijd alle xenofobe islamschuwen naar Mars kunnen emigreren.
Geplaatst op: donderdag 8 september 2011 | Door: Mo

"de afgelopen jaren" moest dat zijn ipv "de afgelopen jaar"
Geplaatst op: donderdag 8 september 2011 | Door: Mo

"Om maar niet spreken over andere Islamitische landen als Pakistan, Indonesie, Maleisie, VEA, etc."

De meeste Islamitische landen ontwikkelen zich langzaam en zijn arm terwijl ze alleen door de olie al schatrijk en hoogontwikkeld zouden kunnen zijn. Indonesië heeft veel olie en groeit (volgens de link in een voorgaand bericht) met 6 % per jaar. Veel inwoners zijn arm, hebben weinig scholing en leven van dag tot dag in armzalige hutjes.

Veel bewoners van Noord-Afrika doen nog steeds alles om de EU binnen te komen zoals met gevaar voor eigen leven de Middellandse Zee oversteken.

Als ik organisaties hoor als Sharia4holland ben ik inderdaad bang dat ik in 2050 of waarschijnlijk al veel eerder naar Mars zal moeten emigreren omdat de allerlei naïeve types alles hebben gedaan om moslims te helpen met het stichten van een wereldwijd kalifaat.

Er wordt erg negatief gesproken over Nederland met het oog op het slavernijverleden. In islamitische landen bestaat de slavernij nog steeds. Veel bonnes (dienstmeisjes) in Marokko hebben werkdagen van achttien uur per dag, gaan niet naar school, eten alleen de restjes, verdienen een bedrag onder de 100 euro per maand, worden verkracht en zijn daarmee ook slavinnnen. Voila die fantastische moslim cultuur in het Noord Afrika dat zich zo snel ontwikkelt.
Geplaatst op: vrijdag 9 september 2011 | Door: B. Willemsen

Dhr Hulspas blijkt weinig begrepen te hebben van het artikel.
Zijn commentaar raakt kant nog wal. selbstverschuldete Unmundigkeit ?
Dhr Bolkenstein propageert het christendom niet, in tegendeel.
Ontegenzeggelijk is onze cultuur in de voorafgaande jaren doordrenkt geraakt. Dit is een constatering, uit zijn artikel blijkt nergens dat hij niet even blij is dat we van die onzin verlost zijn.
Ze vertoeven hier inderdaad ook prettig voor de centjes, maar dat ontkracht de stelling van Dhr. Bolkenstein allerminst.
Mijn advies lees het artikel is echt en probeer het te begrijpen zonder vooropgezette ideeën.
Geplaatst op: zaterdag 10 september 2011 | Door: Gerrit2

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: zaterdag 10 september 2011 | Door: Gerrit

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: zaterdag 10 september 2011 | Door: Gerrit

De zelfbenoemde cultuurfilosoof Bolkenstein vergeet voor het gemak maar even de miljoenen doden die in de vorige eeuw tijdens twee wereldoorlogen zijn gevallen in het beschaafde en christelijke Europa. Hoezo superioriteit? Hoezo beschaving?
Geplaatst op: zondag 11 september 2011 | Door: willem visser

"De zelfbenoemde cultuurfilosoof Bolkenstein vergeet voor het gemak maar even de miljoenen doden die in de vorige eeuw tijdens twee wereldoorlogen zijn gevallen in het beschaafde en christelijke Europa. Hoezo superioriteit? Hoezo beschaving?"


Moet je in ieder debat over cultuur de wereldoorlogen betrekken om geen verwijt te krijgen de wereldoorlogen te vergeten? Zijn alle Europeanen of alle Nederlanders verantwoordelijk voor die wereldoorlogen? Zijn er in de islamitische landen geen oorlogen gevoerd? In Noord-Afrika bestaat nog slavernij.
Geplaatst op: dinsdag 13 september 2011 | Door: B. Willemsen



Reageren

Om te kunnen reageren moet u zich eerst hier registeren.
Reacties die niet voldoen aan de huisregels worden verwijderd.

Wachtwoord   

Vink aan als u niet wilt dat uw emailadres gepubliceerd wordt

foto
Rotterdam krijgt uitkeringstrekkers niet aan het werk
In november 2011 berichtte

foto
Vakantievilla 'De Gelukkige Olifant' van Bernhard plat
Vanaf eind jaren ’50 bracht de koninklijke familie vakanties door (

foto
Laat de SP en de PVV fuseren: een tomaat met bruin randje
SP en PVV moeten doen wat logisch is: fuseren, meent schrijver en columnist Stefen ter Borg in NRC Next (nog niet [...]

foto
'Nederland is zijn zelfstandigheid allang kwijt aan Brussel'
Het begrotingsdebat toont aan dat Nederland een groot deel van zijn soevereiniteit is kwijtgeraakt aan Europa. Het [...]

foto
Arianna Huffington: De Griekse Tragedie
Griekenland moet en zal uit de eurozone stappen als Europa's strenge besparingsbeleid blijft aanhouden, schrijft de [...]

foto
FD: Brussel vindt (vermoedelijk) dat Nederland teveel bezuinigt
Het zou een rare ontknoping zijn. Niet Nederland vraagt aan Brussel om souplesse voor het halen van de [...]
Het belang van het belangeloze
Wanneer wij als burgers blijven vasthouden aan onze kleine brokjes eigenbelang, zullen wij als een runaway train blijven doorgaan op de huidige heilloze koers. Wij hebben echter de keuze.

Door: Erik Robertson
Van Marwijk moet nu zwijgen over Robben; hij heeft andere zorgen
Spelers van het Nederlands elftal rouwden mee met Arjen Robben en wondden zich op over het gefluit van Duitse fans bij elke actie van hun teamgenoot in de Allianz Arena. Het typeerde andermaal het [...]
Door: Lex Muller
Afvallen? Onze eigen hersenen werken ons tegen
Ivan Wolffers, arts en publicist, over onze hersenen die ons ernstig tegenwerken als we weer eens (vergeefs?) proberen af te vallen. Wolffers: [...]
Door: Ivan Wolffers
Leiders voor het thuisfront
De NAVO, de machtigste defensieorganisatie ter wereld, staat in Afghanistan voor het beëindigen van de langste missie uit haar geschiedenis. Na de verdrijving van de Taliban, in november 2001, [...]
Door: Dirk-Jan van Baar
Rijk
Toen Arjen Robben na de verloren Champions League finale op het veld in elkaar zakte van ontzetting, kon ik tot mijn eigen verbazing nauwelijks medelijden met hem hebben. Jammer natuurlijk dat hij [...]
Door: Henk Jan Kamsteeg
Waarom willen we zo graag op elkaar lijken?
Het privéleven is de basis van onze vrijheid, tegelijkertijd is het de oorzaak van onverschilligheid naar elkaar en derhalve een krachtige impuls die tot eenzaamheid kan leiden. We [...]
Door: Etienne Kuypers
Dietrich Fischer-Dieskau, de hogepriester van het lied, is overleden
Op 18 mei is de befaamde Duitse bariton Dietrich Fischer-Dieskau (1925-2012) overleden. Hij zong opera, oratoria en orkestliederen, maar hij kwam pas echt tot ongekende hoogte in het romantische [...]
Door: Etienne Kuypers
Serie Auto & Alternatieve brandstof – deel 1: het boodschappenkarretje
De serie ‘Auto & Alternatief’ gaat in op de mogelijkheden van milieuvriendelijke brandstoffen of andere alternatieven voor voertuigen. Denk aan bussen die op groengas rijden, [...]
Door: Elske van de Fliert
ADVERTENTIE
HET BLOG
het blog
Bert Wagendorp
Je weet dat iedereen die zegt dat Europa zich níet voorbereidt op de grexit, liegt

Demissionair minister van Financiën De Jager zei gisteren in het debat over het ESM dat de PVV met alle bangmakerij over dat fonds de euro in gevaar brengt. Hij verzocht de partij dringend daarmee op te houden.

De Jager is de afgelopen tijd natuurlijk veel in het buitenland geweest. Ook stond zijn hoofd [...]

HET BLOG
het blog
Beatrijs Ritsema
Facebook, het moderne poesiealbum

De aandelen Facebook zijn kort na de beursgang achteruit gekacheld van 38 naar 34 dollar. Beleggers zijn dus alweer tien procent kwijt van hun investeringen. Dat voorspelt natuurlijk niets over de toekomst – je weet maar nooit wat voor dikke winsten er nog in het verschiet liggen, maar een beetje leedvermaak bekroop [...]

ADVERTENTIE
VoorpaginaArchiefOver onsContactAdverteren Huisregels RSS-FeedPDAIPhone
Laatste wijziging: Sat, 26 May 2012 03:48:12 +0200 (Sat, 26 May 2012 01:48:12 GMT)
Pagina gegenereerd: Sat, 26 May 2012 03:48:12 +0200 (Sat, 26 May 2012 01:48:12 GMT) 
Procestijd pagina: 0.224 sec.