ZATERDAG 26 MEI 2012

Wat Obama van Reagan kan leren
maandag 29 juni 2009
Door: Henk Steenhuis
Categorie: Opinie

Tenslotte sprak president Obama vorige week dan zijn afschuw uit over het geweld van het Iraanse regime tegen de demonstranten. Maar hij kan nog meer doen, vooral als hij kijkt hoe president Reagan in het verleden met Polen omging.
De opkomst van de vakbond Solidariteit begon destijds met een simpele staking. Maar al snel sloten meer arbeiders, priesters en intellectuelen zich bij het protest aan.
Toch beschouwden de Verenigde Staten dit eerst nog als een interne aangelegenheid. Maar toen de westerse bevolking tekenen van sympathie begon te vertonen en de Sovjet Unie de druk op Polen opvoerde, kwam president Reagan in actie. “Those who know Poland well understand that as long as the flame of freedom burns as brightly and intensely in the hearts of Polish men and women as it does today, the spirit of Solidarity will remain a vital force in Poland," zei hij voor de radio. Terwijl de Solidariteit-leiders in Polen werden gearresteerd, maakten deze woorden in Polen diepe indruk.
Intussen begonnen de VS hulp te bieden in de vorm van geld en drukpersen om Solidariteit op gang te houden. Toen de (Poolse) paus Paulus Johannes II zich ermee ging bemoeien, werd de druk nog groter. De Sovjets waren niet langer bij machte de baas te spelen in Polen en bij verkiezingen in 1989 boekte Solidariteit een monsteroverwinning.
Goed, zegt The Wall Street Journal, Iran in 2009 is in veel opzichten anders, maar er zijn ook overeenkomsten.
Grote delen van de Iraanse bevolking staan klaar om met het huidige regime af te rekenen. De repressie heeft de oppositie verenigd. En de buitenwereld zit zo bovenop de gebeurtenissen dat lukrak vermoorden van tegenstanders niet meer mogelijk is.
De regering-Obama moet van deze factoren gebruik maken. Zonder geweld, dat wel. Ook in 1989 zat Amerika in een flinke recessie maar de toenmalige president toonde leiderschap door Solidariteit ondubbelzinnig te steunen. Op een soortelijke manier zou Obama nu in actie moeten komen.

Bron: The Wall Street Journal

  < 
 > 

Meer berichten:

Reacties (2)
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends--Martin Luther King
Geplaatst op: maandag 29 juni 2009 | Door: Jaap ()

Ik weet niet of de vergelijking met Polen hier opgaat. Zal er in Iran werkelijk een fatsoenlijke democratie ontstaan als de mensen die nu de straat op gaan aan de macht komen? Eerlijk gezegd ken ik niet zoveel Islamitische landen die democratisch geleid worden. Maar misschien heb ik het mis en zal Iran een lichtend voorbeeld worden voor de rest van de Islamitische wereld.
Geplaatst op: maandag 29 juni 2009 | Door: Frank Gue



Reageren

Om te kunnen reageren moet u zich eerst hier registeren.
Reacties die niet voldoen aan de huisregels worden verwijderd.

Wachtwoord   

Vink aan als u niet wilt dat uw emailadres gepubliceerd wordt

foto
Rotterdam krijgt uitkeringstrekkers niet aan het werk
In november 2011 berichtte

foto
Vakantievilla 'De Gelukkige Olifant' van Bernhard plat
Vanaf eind jaren ’50 bracht de koninklijke familie vakanties door (

foto
Laat de SP en de PVV fuseren: een tomaat met bruin randje
SP en PVV moeten doen wat logisch is: fuseren, meent schrijver en columnist Stefen ter Borg in NRC Next (nog niet [...]

foto
'Nederland is zijn zelfstandigheid allang kwijt aan Brussel'
Het begrotingsdebat toont aan dat Nederland een groot deel van zijn soevereiniteit is kwijtgeraakt aan Europa. Het [...]

foto
Arianna Huffington: De Griekse Tragedie
Griekenland moet en zal uit de eurozone stappen als Europa's strenge besparingsbeleid blijft aanhouden, schrijft de [...]

foto
FD: Brussel vindt (vermoedelijk) dat Nederland teveel bezuinigt
Het zou een rare ontknoping zijn. Niet Nederland vraagt aan Brussel om souplesse voor het halen van de [...]
Ook in Nederland dreigen Griekse Toestanden
Opiniepeiler Maurice de Hond verbaast zich over politici: Ze praten bevlogen over de toekomst zonder verantwoording af te laggen over [...]
Door: Maurice de Hond
Na 12 september is Kunduz-akkoord niks meer waard
In zijn blog gaat Emile Roemer [...]
Door: Emile Roemer
Het belang van het belangeloze
Wanneer wij als burgers blijven vasthouden aan onze kleine brokjes eigenbelang, zullen wij als een runaway train blijven doorgaan op de huidige heilloze koers. Wij hebben echter de keuze.

Door: Erik Robertson
Van Marwijk moet nu zwijgen over Robben; hij heeft andere zorgen
Spelers van het Nederlands elftal rouwden mee met Arjen Robben en wondden zich op over het gefluit van Duitse fans bij elke actie van hun teamgenoot in de Allianz Arena. Het typeerde andermaal het [...]
Door: Lex Muller
Afvallen? Onze eigen hersenen werken ons tegen
Ivan Wolffers, arts en publicist, over onze hersenen die ons ernstig tegenwerken als we weer eens (vergeefs?) proberen af te vallen. Wolffers: [...]
Door: Ivan Wolffers
Leiders voor het thuisfront
De NAVO, de machtigste defensieorganisatie ter wereld, staat in Afghanistan voor het beëindigen van de langste missie uit haar geschiedenis. Na de verdrijving van de Taliban, in november 2001, [...]
Door: Dirk-Jan van Baar
Rijk
Toen Arjen Robben na de verloren Champions League finale op het veld in elkaar zakte van ontzetting, kon ik tot mijn eigen verbazing nauwelijks medelijden met hem hebben. Jammer natuurlijk dat hij [...]
Door: Henk Jan Kamsteeg
Waarom willen we zo graag op elkaar lijken?
Het privéleven is de basis van onze vrijheid, tegelijkertijd is het de oorzaak van onverschilligheid naar elkaar en derhalve een krachtige impuls die tot eenzaamheid kan leiden. We [...]
Door: Etienne Kuypers
ADVERTENTIE
HET BLOG
het blog
Bert Brussen
Subsidie voor Joop.nl is belachelijk

Onlangs bepleiten Philippe Remarque (hoofdredacteur van deze krant), Frank Volmer van TMG (De Telegraaf) en Sander Stallinga (nu.nl) tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer voor het afschaffen van subsidie op websites als NOS.nl en Joop.nl van de VARA. De concurrentie die zij ondervinden van een nieuwssite als NOS.nl en [...]

HET BLOG
het blog
Bert Wagendorp
Je weet dat iedereen die zegt dat Europa zich níet voorbereidt op de grexit, liegt

Demissionair minister van Financiën De Jager zei gisteren in het debat over het ESM dat de PVV met alle bangmakerij over dat fonds de euro in gevaar brengt. Hij verzocht de partij dringend daarmee op te houden.

De Jager is de afgelopen tijd natuurlijk veel in het buitenland geweest. Ook stond zijn hoofd [...]

ADVERTENTIE
VoorpaginaArchiefOver onsContactAdverteren Huisregels RSS-FeedPDAIPhone
Laatste wijziging: Sat, 26 May 2012 12:15:31 +0200 (Sat, 26 May 2012 10:15:31 GMT)
Pagina gegenereerd: Sat, 26 May 2012 12:15:31 +0200 (Sat, 26 May 2012 10:15:31 GMT) 
Procestijd pagina: 0.297 sec.