ZATERDAG 26 MEI 2012

Politieke ideeen moeten worden getest
donderdag 18 maart 2010
Door: Henk Steenhuis
Categorie: Opinie

In de wereld om ons heen wordt zo'n beetje alles getest. Grote kans dat de koekjes die u bij de thee neemt zijn getest op smaak, kleur en verpakking. Nieuwe auto's gaan eindeloos door windtunnels en moeten proeven afleggen om te zien hoe goed ze zijn. Medicijnen worden losgelaten op proefdieren alvorens u en ik ze tot ons nemen. Soms vind je in een nieuw pak het briefje van het naaiatelier waaruit blijkt dat is toegezien op een perfect eindresultaat.
Een van de redenen waarom het leven in dit deel van de wereld zo comfortabel is, is omdat de gewoonte bestaat zaken te onderzoeken, te verbeteren en daaruit voordeel te halen. 
Er is tenminste 1 domein waarop dit testen niet plaatsvindt en dat is in de politiek, zeer tot de verbazing van Tim Harford die hier vandaag in de Financial Times een punt van maakt. Sterker nog, het is in zijn ogen ronduit een schandaal dat dit niet gebeurt. 
Er is namelijk geen enkele reden om politieke plannen niet te testen. Een test kost weinig moeite en weinig geld, en de uitkomst kan je veel leren. Waarom moest heel Nederland aan de Middenschool en is dit niet eerst op piepkleine schaal uitgetest? Hoe kon het nu demissionaire Kabinet bedenken om gans het land te laten rekeningrijden, met een tolsysteem dan niet eens elders was beproefd?
Harford betoogt dat sociale, onderwijskundige en economische noviteiten eerst moeten worden getest voordat een heel volk gebukt moet gaan - en dat soms jarenlang - onder de grillen van politici. 
Bijna overal in de samenleving wordt de introductie van nieuwe plannen en nieuwe producten met de meest grote zorg omgeven. Laat de politiek daar een voorbeeld aan nemen.

Bron: Financial Times

  < 
 > 

Meer berichten:

Reacties (14)
Top plan. Bijna elk wetsvoorstel wordt een Ministerie ingeslingerd zonder de haalbaarheid te toetsen, zonder implementatieplan en achteraf meting of de doelstelling worden gehaald.

Dat betekent dat het hele politieke bestel op de schop kan van een particratie naar een echte democratie.

Doen!!
Geplaatst op: donderdag 18 maart 2010 | Door: eva

Klein probleempje : als ideeën toetsbaar zijn dan zijn het (objectieve) wetenschappelijke ideeën, en (per definitie) geen politieke ideeën meer.
Geplaatst op: donderdag 18 maart 2010 | Door: J.Morika ()

Voor politici zonder voorstellingsvermogen en inlevingsvermogen is dat wel handig.
Nog beter is, politici met bovengenoemde te kiezen of te zoeken
Geplaatst op: donderdag 18 maart 2010 | Door: H.Knol ()

Dit is de kern, zoals door J. Morika uitstekend verwoord:
"Klein probleempje : als ideeën toetsbaar zijn dan zijn het (objectieve) wetenschappelijke ideeën, en (per definitie) geen politieke ideeën meer."

In de politiek gaat het uiteindelijk om fundamentele meningsverschillen over moraal, de positie van de staat, je opvatting van vrijheid, goed en kwaad et cetera. Dat wordt niet vaak uitgesproken, en blijft onder de oppervlakte of in de achterliggende denktanks. Het is wel de verklaring voor de eindeloze mogelijkheid tot politiek debat.

Neemt dat weg dat je pramatisch of utilaristisch kan zijn (hé, D66!)? Nee, maar ook dat is een keuze. Een keuze waarmee je meer rigide, diepgewortelde opvattingen van wat jij als politicus goed vind en dus wilt bereiken relativeert.

Neemt dat weg dat je de praktische uitwerking van beleid kunt testen? Nee, maar ook dat heeft zo zijn grenzen. In het onderwijs komt nu steeds meer 'Evidence-Based' beleid in zwang (na jarenlange rücksichloze vernieuwingen). Probleem is: wat is bewezen goed beleid? Hoe meet je kwaliteit van onderwijs? Rapporten, statistiek, klankbordgroepen, het heeft allemaal eigenlijk weinig van doen met het werk in de klas, tussen leerling en leraar. En daarbij: als je al 'targets' zou willen halen in 'streefcijfers', dan moet je het eerst weer eens zijn over de doelen van goed onderwijs.
En zo zijn we weer terug bij politiek.
Geplaatst op: donderdag 18 maart 2010 | Door: Doortje Messing

Klopt. Alles heeft zijn grenzen, wat nog niet wil zeggen dat een haalbaarheidsstudie en implementatieplan nutteloos zijn. Een idee wat toetsbaar is, is voor mij niet hetzelfde als een politiek idee wat omgezet wordt in een wetenschappelijk idee, maar een pilot. De beslissing wordt uiteindelijk altijd genomen door de politiek en niet door de wetenschap.

Nu al rekent het CPB de plannen door van de politieke partijen. Dat zegt alleen iets over de financiele haalbaarheid, maar niets over het maatschappelijk draagvlak, de relatie met andere aanpalende beleidslijnen, implementatie, enz. en de daaraan verbonden kosten. Geen plan is ooit zonder kostenoverschrijding en vele onvoorziene problemen gerealiseerd.

Daarnaast weet ik absoluut niet wat het voorstellingsvermogen van een politicus is. Het enige wat ik zie en lees, zijn tegenwoordig populistische oneliners/interviews bedacht door spindocters, die na de verkiezing door voortschreidend inzicht, anders of geheel niet in de wet- en regelgeving verankerd worden. Waarbij ik zeker niet zeg, dat regeren iets statisch moet zijn, maar aan moet sluiten bij de dynamiek in de wereld, zonder regeer akkoord en controle door de kamer. Die controle is nu verworden tot ""ik pak m'n aardige cameramomenten"", maar de stemming ligt vast.

Zoals Nederland nu wordt geregeerd, door een particratie, zou invoering van het Harford plan al een grote stap voorwaarts zijn.

Ik geef het plan van Harford het voordeel van de twijfel.
Geplaatst op: donderdag 18 maart 2010 | Door: eva

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: donderdag 18 maart 2010 | Door: N.O. Brains ()

Och, om de dwaasheid van de meeste politieke ideen in te zien heb je slechts gezond verstand en enige mensenkennis nodig.
Geplaatst op: donderdag 18 maart 2010 | Door: J.F.Besseling ()

"Het doel van goed onderwijs dat lijkt mij nu net niet zo ingewikkeld. Het doel van een opleiding is steeds het behalen van het niveau waarop je verder kunt met een vervolgopleiding."

Buiten dat je op een gegeven moment een niveau hebt behaald waarbij je niet meer kunt speken van een vervolgopleiding, is dit toch een beperkte definitie van onderwijs. Het moderne onderwijs (en dan met name BO en VO) gaat al lang niet meer alleen over kennisoverdracht. Het onderwijs heeft vele opvoedkundige taken toebedeeld gekregen. Deze taken passen niet in jouw definitie.

Daarnaast zijn de doelen van het reguliere onderwijs en bijvoorbeeld de vrije school ook duidelijk anders. Komen tot een definitie is dan dus wel weer een politieke zaak
Geplaatst op: donderdag 18 maart 2010 | Door: Iwan

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: donderdag 18 maart 2010 | Door: N.O. Brains

Ik zou graag nog enkele dingen willen zeggen. Ten eerste over mijn eerdere reactie (nummer twee van het lijstje), die is voornamelijk bedoeld als reactie op de kop van het artikel. Tegen het artikel zelf heb ik aanmerkelijk minder (bezwaren) in te brengen. Ook nog een reactie op Iwan (de tot nu toe laatste), het is natuurlijk nog maar de vraag of die uitbreiding van de taken van het onderwijs eigenlijk wel GOED is (en dan laat ik de onderwijsvernieling van de laatste decennia nog maar buiten beschouwing). Ik weet, het is (ook) een politieke vraag, maar ik zou het erg vreemd vinden als de politiek het erover eens zou zijn geworden wat werkelijk goed is. (Want politiek heeft juist te maken met hoe je omgaat met tegenstellingen). Los daarvan is er, in navolging van Sokrates en Plato (zie het werk "Meno" van de laatste) nog een andere vraag te stellen : kan de deugd onderwezen worden?
Geplaatst op: vrijdag 19 maart 2010 | Door: J.Morika ()

Als men het gaat hebben over : nieuwe politiek , nieuwe economie , vernieuwd onderwijs ,
nieuwe concepten en inzichten etc. dan is dat ; modern , progresief ,vooruitstrevend , ruimdenkend , visieonair en dus goed .
Daar kan ; ouderwets, conservatief , behoudend ,bekrompen , begrenst etc .nooit tegen op ; want fout .
En is er dan geen houden meer aan ; men onderwerpt zich graag aan deze 'positieve consensus dwang'.
Niemand luistert nog naar de waarschuwende conservatief , hij bederft het feestje .
De weg ligt dan open naar de totale waanzin , want de eerst genoemde zogenaamde 'goede' kwalificaties zijn óók per definitie : inflatoir .( veruimend,flexiebel, grensverleggend grenzeloos.....)
Ze hebben , zonder het gezond verstand , het op je klompen aanvoelen en de psychologie van de koude grond , het grote gevaar van ( mentale) hyper inflatie .( de utopie van de totale relativering )
Geplaatst op: vrijdag 19 maart 2010 | Door: F d. Goede

Eerst ideeën maar goed gaan schrijven.
Geplaatst op: zaterdag 20 maart 2010 | Door: Tom ()

Mede omdat hierboven een paar maal over de doelen van het onderwijs gesproken word (en daar dus nog wat over aan het nadenken was), viel me dit bericht nog meer op dan gewoonlijk : http://www.telegraph.co.uk/education/2261307/Toddlers-who-dislike-spicy-food-racist-say-report.html

Het komt er op neer dat als kinderen iets niet lusten, dat ze dan "racistisch" zouden zijn...
Geplaatst op: zaterdag 20 maart 2010 | Door: J.Morika ()

lange & sohne replica watches
Geplaatst op: dinsdag 6 juli 2010 | Door: annlam ()



Reageren

Om te kunnen reageren moet u zich eerst hier registeren.
Reacties die niet voldoen aan de huisregels worden verwijderd.

Wachtwoord   

Vink aan als u niet wilt dat uw emailadres gepubliceerd wordt

foto
Rotterdam krijgt uitkeringstrekkers niet aan het werk
In november 2011 berichtte

foto
Vakantievilla 'De Gelukkige Olifant' van Bernhard plat
Vanaf eind jaren ’50 bracht de koninklijke familie vakanties door (

foto
Laat de SP en de PVV fuseren: een tomaat met bruin randje
SP en PVV moeten doen wat logisch is: fuseren, meent schrijver en columnist Stefen ter Borg in NRC Next (nog niet [...]

foto
'Nederland is zijn zelfstandigheid allang kwijt aan Brussel'
Het begrotingsdebat toont aan dat Nederland een groot deel van zijn soevereiniteit is kwijtgeraakt aan Europa. Het [...]

foto
Arianna Huffington: De Griekse Tragedie
Griekenland moet en zal uit de eurozone stappen als Europa's strenge besparingsbeleid blijft aanhouden, schrijft de [...]

foto
FD: Brussel vindt (vermoedelijk) dat Nederland teveel bezuinigt
Het zou een rare ontknoping zijn. Niet Nederland vraagt aan Brussel om souplesse voor het halen van de [...]
Ook in Nederland dreigen Griekse Toestanden
Opiniepeiler Maurice de Hond verbaast zich over politici: Ze praten bevlogen over de toekomst zonder verantwoording af te laggen over [...]
Door: Maurice de Hond
Na 12 september is Kunduz-akkoord niks meer waard
In zijn blog gaat Emile Roemer [...]
Door: Emile Roemer
Het belang van het belangeloze
Wanneer wij als burgers blijven vasthouden aan onze kleine brokjes eigenbelang, zullen wij als een runaway train blijven doorgaan op de huidige heilloze koers. Wij hebben echter de keuze.

Door: Erik Robertson
Van Marwijk moet nu zwijgen over Robben; hij heeft andere zorgen
Spelers van het Nederlands elftal rouwden mee met Arjen Robben en wondden zich op over het gefluit van Duitse fans bij elke actie van hun teamgenoot in de Allianz Arena. Het typeerde andermaal het [...]
Door: Lex Muller
Afvallen? Onze eigen hersenen werken ons tegen
Ivan Wolffers, arts en publicist, over onze hersenen die ons ernstig tegenwerken als we weer eens (vergeefs?) proberen af te vallen. Wolffers: [...]
Door: Ivan Wolffers
Leiders voor het thuisfront
De NAVO, de machtigste defensieorganisatie ter wereld, staat in Afghanistan voor het beëindigen van de langste missie uit haar geschiedenis. Na de verdrijving van de Taliban, in november 2001, [...]
Door: Dirk-Jan van Baar
Rijk
Toen Arjen Robben na de verloren Champions League finale op het veld in elkaar zakte van ontzetting, kon ik tot mijn eigen verbazing nauwelijks medelijden met hem hebben. Jammer natuurlijk dat hij [...]
Door: Henk Jan Kamsteeg
Waarom willen we zo graag op elkaar lijken?
Het privéleven is de basis van onze vrijheid, tegelijkertijd is het de oorzaak van onverschilligheid naar elkaar en derhalve een krachtige impuls die tot eenzaamheid kan leiden. We [...]
Door: Etienne Kuypers
ADVERTENTIE
HET BLOG
het blog
Bert Brussen
Subsidie voor Joop.nl is belachelijk

Onlangs bepleiten Philippe Remarque (hoofdredacteur van deze krant), Frank Volmer van TMG (De Telegraaf) en Sander Stallinga (nu.nl) tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer voor het afschaffen van subsidie op websites als NOS.nl en Joop.nl van de VARA. De concurrentie die zij ondervinden van een nieuwssite als NOS.nl en [...]

HET BLOG
het blog
Bert Wagendorp
Je weet dat iedereen die zegt dat Europa zich níet voorbereidt op de grexit, liegt

Demissionair minister van Financiën De Jager zei gisteren in het debat over het ESM dat de PVV met alle bangmakerij over dat fonds de euro in gevaar brengt. Hij verzocht de partij dringend daarmee op te houden.

De Jager is de afgelopen tijd natuurlijk veel in het buitenland geweest. Ook stond zijn hoofd [...]

ADVERTENTIE
VoorpaginaArchiefOver onsContactAdverteren Huisregels RSS-FeedPDAIPhone
Laatste wijziging: Sat, 26 May 2012 15:09:39 +0200 (Sat, 26 May 2012 13:09:39 GMT)
Pagina gegenereerd: Sat, 26 May 2012 15:09:39 +0200 (Sat, 26 May 2012 13:09:39 GMT) 
Procestijd pagina: 0.313 sec.