ZATERDAG 26 MEI 2012

Waarom zijn politici zelden leuk?
vrijdag 9 april 2010
Door: Henk Steenhuis
Categorie: Politiek

In Groot-Brittannie is deze week gebeurd wat ons staat te wachten: de verkiezingscampagne is losgebarsten. Dat betekent: veel politici op het scherm, veel debatten, veel reportages, veel toespraken en ook veel grappen.
Philip Collins, commentator van The Times, voorziet wat die grappen betreft vooral veel slechte grappen en hij probeer te analyseren waar het om draait in een goede politieke toespraak. Daartoe doet hij een beroep op Cicero, Romeins redenaar en specialist als het gaat om retorica, die beweerde dat je het publiek voor je kunt winnen als dat wat je zegt geraffineerd is, slim en als je erin slaagt je opponent te ondermijnen.
Veel mensen denken ten onrechte dat ze geestig zijn. Het vervelende is dat degene die niet geestig is, het ook niet zal worden. Zoals je geen goede kok wordt door lang in kookboeken te loeren, zo word je ook geen komiek als je een grap navertelt. In geval van twijfel geldt: vertel geen grap. 
Verder moet de politicus zijn publiek goed kennen. Een grap voor een groep bakkers moet echt anders zijn dan een grap voor een totaal andere beroepsgroep. Veel politici hebben dat met hun ingestudeerde grappen niet altijd even goed door. 
Ook bestaat de valkuil (we zijn in Engeland) dat een grappende politucus te vulgair uit de hoek komt en je moet echt goed een grap kunnen vertellen om in dit register toch de lachers op je hand te krijgen.
Nog geen laatste tip: ga niet teveel Barack Obama nadoen. In zekere zin heeft de Amerikaanse president de perfecte toespraak nieuw leven ingeblazen en hij kent nu vele navolgers. Maar kijk uit. 
Een bevlogen toespraak over een duistere verleden van een volk dat tenslotte uitkomt bij een prachtige toekomst werkt goed als je spreekt over de achterstelling van zwarten. Maar minder goed als je dezelfde gezwollen taal bezigt, terwijl je het hebt over de lokale economie. 

Bron: The Times

  < 
 > 

Meer berichten:



Reageren

Om te kunnen reageren moet u zich eerst hier registeren.
Reacties die niet voldoen aan de huisregels worden verwijderd.

Wachtwoord   

Vink aan als u niet wilt dat uw emailadres gepubliceerd wordt

Van dit Sharia-filmpje voor het monument op de Dam gaat veel gedoe komen
.

foto
Niet artsen, maar politici besturen ziekenhuizen en de zorg
Het zijn opvallend vaak oud-politici die als bestuurder een flinke vinger in de pap hadden bij de verdeling van 23 [...]

foto
Vaticaan-gate: de butler als boef, de gelekte geheimen, de groeiende chaos
Het is de man die de paus 's morgens helpt met aankleden, die aanwezig is bij de ochtendmis en voorin de Pausmobiel [...]

foto
Verkiezingen worden een duel tussen Mark Rutte en Emile Roemer
De VVD en de SP hebben de meeste kans op succes bij de komende verkiezingen, althans datblijkt uit een kiezersonderzoek [...]

foto
Gebruiken Republikeinen dit tegen Obama? Hij was gretige 'pot'-roker
De jonge Barack Obama hield wel van een jointje. Geen probleem zou je zeggen, maar in de VS was en is het illegaal. In [...]

foto
Lente-akkoord: er worden massaal rollators gehamsterd
Er worden massaal rollators gehamsterd. En dat ligt waarschijnlijk aan het Lenteakkoord. Premis Medical, de grootste [...]
De Koppensneller
Oorlogsmisdadiger Klaas Faber (90) dood. (14:47) De Nieuwe Pers

Sigaretten in Nieuw-Zeeland worden 40% duurder (08:54) de Volkskrant

Job Cohen heeft een nieuwe baan (16:13) AT5

Mooi weer houdt lang stand (12:19) De Telegraaf

NS vreest lege treinen door Lenteakkoord (09:25) de Volkskrant

Nederlander geeft minder uit aan Oranjegekte (19:22) Nos

Ungerecht und überflüssig:Bayern-Fans pfeifen bei Robben (18:02) Die Welt

Beter geen Spelen: Grote toernooien schaden de economie (17:34) Powned

Vandaag eerste zomerse dag. (16:05) Het Parool

PVV-Eurofractie naar vlaggetjesdag in Urk (12:06) Visserijnieuws

ADVERTENTIE
Tip en volg ons!
ADVERTENTIE
VoorpaginaArchiefOver onsContactAdverteren Huisregels RSS-FeedPDAIPhone
Laatste wijziging: Sat, 26 May 2012 16:01:51 +0200 (Sat, 26 May 2012 14:01:51 GMT)
Pagina gegenereerd: Sat, 26 May 2012 16:01:51 +0200 (Sat, 26 May 2012 14:01:51 GMT) 
Procestijd pagina: 0.351 sec.