Reacties (17)
Als de huizenprijzen in de huidige situatie "maar" 20 tot 25 procent zou zakken, dat kost dat Nederland BV qua eigen vermogen 400 tot 500 miljard. Hoeveel banken zullen er om gaan vallen vanwege onvoldoende dekking?
Geplaatst op: maandag 31 mei 2010 | Door: AvV
Hoeveel van dat vermogen is dus gewoon lucht, omdat er geen feitelijke, intrinsieke waarde tegenover staat?
Geplaatst op: maandag 31 mei 2010 | Door: Andre
Hoe serieus je er ook over kan doen, uit het artikel en de reacties blijkt maar weer dat er veel "lucht" in economie zit. Ze noemen dat "vertrouwen" in de economie. In dit tijdsgewricht is vertrouwen in de medemens steeds verder aan het dalen, geen wonder dat de economie wiebelt. Dat blijft de komende decennia wel zo.
Geplaatst op: maandag 31 mei 2010 | Door: Koos Knak
Tot de jaren 90 werden hypotheken nog gewoon gefinancierd op basis van rente en aflossing en werden er minder tophypotheken verstrekt. Nu zitten Nederlanderst tot over de oren in de hypotheekschuld. Nederland is wereldkampioen hypotheekschuld. Al bij een daling van 10% van de huizenprijzen zullen de gevolgen dramatisch zijn. Het probleem van de Nederlandse huizenmarkt zit niet zo zeer in de hypotheekrente-aftrek, die al langer dan een eeuw bestaat, maar in de overcreditering van Nederlandse huishoudens. Het moet banken verboden worden om tophypotheken te verstrekken en financiering van huizen dient weer plaats te vinden op basis van rente en aflossing. Jongeren dienen eerst een 10tal jaren te sparen, alvorens ze een huis kopen. Gemeenten moeten ophouden met het vragen van absurde grondprijzen en de overdrachtsbelasting moet worden afgeschaft. Daar zit de oplossing van de vastgelopen woningmarkt. Geleidelijke afschaffing van hypotheekrente is bespreekbaar, maar alleen als deze afschaffing wordt omgezet in een drastische verlaging van de ib-tarieven. En ja WIK, we weten dat u niet pro VVD bent.
.
Geplaatst op: maandag 31 mei 2010 | Door: Jacques Jour
Dit probleem is ook het grootst in het duurdere segment, terwijl daar op dit moment het grootste voordeel te behalen valt met de hypotheekrente aftrek.
Reken maar na, of je nu in een huis van 2 ton 4 ton of 8 ton zit,waar de hardste klappen vallen.
Diegenen die het grootste voordeel hebben gehad moeten dan ook het meeste betalen.
Geen wonder dat juist de VVD en het CDA niet van de hypotheekrente aftrek willen.
Geplaatst op: maandag 31 mei 2010 | Door: Anton (met een hoofdletter)
@Jac Jour
WIK is ook niet pro-Cohen/Balkenende/Wilders/Pechtold. Het verhaal van de VVD rammelt op dit punt, dat mag dus best bericht en belicht worden.
Disclaimer: ik ga zelf waarschijnlijk VVD stemmen, ondanks hun domme (en nogal onliberaal) vasthouden aan de hypotheekrenteaftrek.
Geplaatst op: maandag 31 mei 2010 | Door: E
De hypotheekrenteaftrek is een decadent pyramidespel, waarbij de ene Nederlander denkt de andere Nederlander een poot te kunnen uitdraaien. En het hoge woonlastenniveau dat het veroorzaakt is ook nog eens volstrekt funest voor onze concurrentie-positie.
Het grote probleem is nu echter, dat de banken dus vol zitten met overwaardering van onderpand. Als de markt gaat corrigeren—wat wil zeggen: wanneer de zeepbel ploft—dan is het maar te hopen dat de marktcorrectie dan binnen een of twee jaar afgerond zal kunnen worden; en dat de politiek daar niet in ingrijpt, door de hele bevolking daar voor te laten opdraaien.
Ik begrijp niet dat 'sommige' partijen zo in denial kunnen blijven. Het is daarom maar te hopen dat de VVD regeert als het misgaat.
Jacues Jour: "Het probleem van de Nederlandse huizenmarkt zit niet zo zeer in de hypotheekrente-aftrek, die al langer dan een eeuw bestaat, maar in de overcreditering van Nederlandse huishoudens."
Het is de hypotheekrente-aftrek die dus niet alleen die overcreditering faciliteert, maar eveneens al net zo lang woningnood veroorzaakt.; waar omringende landen als België en Duitsland, zoals bekend, toch veel minder last van hebben (zachtjes uitgedrukt).
Geplaatst op: maandag 31 mei 2010 | Door: Karl Kraut
Huizenprijzen zijn de laatste 15 a 20 jaar verdrie-tot vervijfvoudigd,wat is er dan mis met een daling van 20 a 25%?.Of is dit een soort piramide-spel,waar de laatste echt de klos zijn!!!!
Geplaatst op: maandag 31 mei 2010 | Door: marcel
Bovendien: de HRA werd in Zweden
in één keer beperkt. Er is geen enkele partij die hervorming van de HRA voorstaat (ok: misschien de SP), die in een klap de boel wil afschaffen of decimeren.
Geplaatst op: maandag 31 mei 2010 | Door: Teun
en dat niet alleen; ook over de huurverhoging maken ze domme foutjes:
Rente over rente. U kent het principe. Als u twee jaar achter elkaar 100% rendement haalt, heeft u in totaal 300% rendement over uw inleg. Simpel. Einfach. Voor u althans. Niet voor VVD'ers. Bij hen zou u in die twee jaar een totaal rendement van 200% hebben behaald. Diefstal! Inderdaad. Maar het is echt zo. Kijk maar naar hoe het campagneteam van de liberalen de huurstijging berekent. 2% per jaar is 60% in 30 jaar. De VVD vermenigvuldigt dus 30 met 2 en denkt dan het juiste percentage te krijgen. ROFL. Dit foutieve bericht werd als de wiedeweerga verspreid door tig VVD-kamerleden en partijleden. LOL. Maar u weet hoe OLIEDOM dat van die pijprokende volvo-rijders en parelkettingen is. Rente over rente: 2% per jaar is in werkelijkheid 81% in 30 jaar. Dat is dus GEEN 60%.
bron:http://www.rabiaat.nl/blog/tigerwoets/201005/vertrouwt-u-de-rekenwonders-van-de-vvd-echt-met-uw-belastinggeld
Geplaatst op: maandag 31 mei 2010 | Door: marietjejansen
Een belangrijker reden voor de daling daling van de huizenprijzen in Zweden waren de sterk gestegen rentestanden in die tijd. In Zweden had men in de toen voorliggende jaren last van woekerende inflatie. Dit inflatiespook moest verslagen worden en werd de oorlog verklaar door de rentestanden stevig te verhogen. En u weet allemaal wat hoge rentes doen met de prijzen van huizen. Deze storten dan volledig in.
Het beperken van de HRA in Zweden in 1991 is dus maar de helft van het verhaal. In dat ligt gezien viel het effect van de berperking van de HRA, al was het ineens een forse stap, npog best mee.
Geplaatst op: maandag 31 mei 2010 | Door: Michel Groot
De hypotheekrenteaftrek is zelf niet decadent, noch kostbaar voor de economie. Waar het mis ging was toen krediet werd verleend op meer dan de waarde van het onderpand en ook de aflossing onbeperkt kon worden uitgesteld waardoor ook de aftrek op het hoogste niveau gehandhaafd werd. Ook de mogelijkheid om steeds weer op meerwaarde extra te kunnen lenen en ook die rente aftrekbaar te stellen droeg bij tot absurd hoge lasten. Bij een fatsoenlijke regulering van kredietverlening en aflossing kan de HRA zonder meer blijven bestaan.
Ook in Nederland steeg de rente ongeveer 30 jaar geleden tot forse hoogte (ik herinner me 12%) met als gevolg een daling van de huizenprijzen met een derde. Ik moest net in die tijd verhuizen en heb er toen dik op verloren.
Geplaatst op: maandag 31 mei 2010 | Door: Frits B
Ben het gedeeltelijk met Frits B eens: hypotheekrenteaftrek is inkomenspolitiek, en geeft mij een stukje terug van die enorme berg belasting en premie die ik nu betaal.
Na een aantal jaren inhet buitenland gewoond te hebben , heb ik op mijn 40-ste een rijtjeshuis gekocht. Ik betaalde natuurlijk de hoofdprijs, in Wallonie kon ik voor dat geld een twee keer zo grote vila met 10 hectare land kopen.
Ik zou ook liever mijn huis geleidelijk hebben afgelost, maar dat kostte me zoveel geld (tot nu toe dus in de vorm van steeds minder HRA), dat ik dat niet doe en gewoon alleen rente betaal met een korting erop (de HRA) die het betaalbaar maakt. Ik huur dus eigenlijk, en de HRA maakt dat ik er een redelijk normaal bedrag voor betaal. Dat ik ook geld in een lijfrente moet stoppen, is een vorm van sparen die ik (met mini pensioentjes uit drie landen) hard nodig ga hebben.
Inderdaad: de mogelijkheden om meer dan de huiswaarde te lenen en dat soort dingen maken de boel riskant. Toch denk ik dat je de mensen & banken daar zelf over moet laten beslissen. Geef banken duidelijke regels, dat wel.
Geplaatst op: maandag 31 mei 2010 | Door: Zoef de Haas ()
Wat onderbelicht blijft is dat in dit zelfde bericht staat dat de huizenprijzen na 5 jaar in Zweden weer op het oude niveau teruggekeerd waren en verder tot en met 2009 tov 1998 in waarde verdubbeld zijn. Als er geen compensatie is met de inkomstnebelasting bij stoppen hypotheekrente aftrek zou dit dus geleid hebben tot nogal grote inflatie. Immers hoe anders kan je een huis veroorloven van 4 ton b.v. Dit is geen onrealistische prijs gezien het feit dat de prijsstijging gewoon doorgaat (na in het geval van Zweden) 5 jaar nodig gehad te hebben om te herstellen van de hyporente aftrek stop?
Frankrijk b.v. daar kun je max 5 jaar aftrek krijgen en ook daar zijn de prijzen op hetzelfde niveau als hier in de normale woon comglomeraties (dus niet het leeg gelopen platteland). Duitsland idem dito. (vergeet dan even het grensgebied b.v. achter Enschede wat in feite een 'onder ontwikkelde' duitse regio is tov de grotere duitse steden.
Dus dat inkomen om dergelijke prijzen te kunnen betalen moet ergens vandaan komen.....
Rest mij nog de vraag of de beroemde 11 miljard kosten van de hypotheekrente aftrek bruto (exclusief de inkomsten van overdrachtbelastingen) of netto (na verrekening overdrachtbel) is.
Wanneer stopt de propaganda machine een keer met al deze gelegenheids argumentatie?
Geplaatst op: dinsdag 1 juni 2010 | Door: Rob Cordes ()
Het gevolg van de hypotheekrente aftrek momenteel is dat mijn buurman met de zelfde woning als ik, ook qua prijs, omdat hij twee keer zoveel verdient als ik, 480 euro per maand minder hoeft te betalen voor zijn huis per maand als ik.
Waar zit hier de rechtvaardigheid?
Geplaatst op: donderdag 10 juni 2010 | Door: Frank V
Nog een kleine toevoeging op de hierboven geschreven stelling door Teun. De SP wil de HRA geleidelijk afschaffen maar alleen bij huizen boven de 350.000 euro. Door je argumenten te onderbouwen met verzinsels lijk je wel erg op Mark Rutte.
Geplaatst op: donderdag 10 juni 2010 | Door: Frank V
Weggewikt door de
redactie.
Geplaatst op: woensdag 7 juli 2010 | Door: time ()
Reageren