ZATERDAG 26 MEI 2012

Hoe je van een lelijke stad een metropool maakt
zondag 20 juni 2010
Door: Henk Steenhuis
Categorie: Politiek

Niemand kan de Franse staat een enorme daadkracht ontzeggen. Als iets echt moet gebeuren, gebeurt het ook. Denk bijvoorbeeld aan het netwerk van hoge snelheidstreinen. Op enig moment wordt voor zo'n megaproject gekozen en dan worden alle mogelijke bezwaren opzij geduwd en moet alles en iedereen voor het staatsbelang (le raison d'Etat) wijken.
Daarom is het aardig kennis te nemen van de laatste plannen omtrent Le Havre, een berucht lelijke stad aan de monding van de Seine. Misschien bent u er per ongeluk weleens geweest, want je hebt er een reusachtige (tol-)brug die je snel in Normandie en Bretagne brengt. Een andere reden om er ook maar 1 minuut te verkeren, is er eigenlijk niet. 
In Parijs zijn nu plannen gemaakt van Le Havre een droomstad te maken, een soort poort van Parijs. Dit plan komt van de hand van Jacques Attali, een louche intellectueel die zich keer op keer in de buurt van Franse presidenten weet te wringen. Op enig moment - ten tijde van de heerschappij van Mitterrand - was hij directeur van de European Bank for Reconstruction and Development, een belangrijk instituut dat arme Oostbloklanden moest zien vlot te trekken. Toen Attali zijn bordeelbezoeken met de credit card van deze Europese organisatie betaalde, moest hij helaas het veld ruimen.
Hoe dan ook: zijn beste krachten wijdt hij inmiddels weer aan de toekomst van Frankrijk en de plannen met Le Havre zijn zo verschrikkelijk megalomaan dat ze bij Nicolas Sarkozy onmiddellijk in de smaak zijn gevallen. Le Havre wordt een soort haven van Parijs, noem het ' Parijs aan Zee' en men spreekt al van de driehoek Parijs-Rouen-Le Havre met de Seine als een soort hoofdstraat die er tussendoor loopt. De ongelooflijk lelijke havenstad moet daarbij worden omgetoverd tot iets bijzonder fraais en uiteraard gaat dit vele miljarden euro's kosten. 
Het leuke van dit alles is: soms worden zulke wereldvreemde plannen in Frankrijk werkelijkheid. En zelfs het feit dat Attali er iets mee te maken heeft, hoeft niet bij voorbaat te betekenen dat het initiatief kansloos is.

Bron: The Sunday Times

  < 
 > 

Meer berichten:

Reacties (5)
Met Parijs is het destijds door Hausmann ook aardig gelukt, dus waarom Le Havre dan niet? De binnenstad van Parijs was 150 jaar geleden een smerig verstopt middeleeuws riool, en kijk nu eens. Vraag me alleen af waar ze het geld vandaan willen halen.
Geplaatst op: zondag 20 juni 2010 | Door: Frits B

@ FritsB; Lenen en met hoge belastingen net de rente betalen.
Geplaatst op: zondag 20 juni 2010 | Door: scepticus

link werkt niet
Geplaatst op: zondag 20 juni 2010 | Door: atheist

De binnenstad van Le Havre staat wel op de werelderfgoedlijst. Na de verwoesting is het herbouwd door Auguste Perret, de 'betondichter'. De ruime opzet en betonnen gebouwen zijn wellicht weinig pittoresk, maar het ene mooi is het andere niet.
Geplaatst op: zondag 20 juni 2010 | Door: Joop

Enkele jaren geleden door omstandigheden drie dagen doorgebracht in le Havre. Het was prachtig lenteweer maar ik ben nog nooit zo neerslachtig geworden van een stad. Wat een ongelooflijke godverlaten lelijkheid in uitgestorven straten.
Geplaatst op: maandag 21 juni 2010 | Door: Coosje



Reageren

Om te kunnen reageren moet u zich eerst hier registeren.
Reacties die niet voldoen aan de huisregels worden verwijderd.

Wachtwoord   

Vink aan als u niet wilt dat uw emailadres gepubliceerd wordt

Van dit Sharia-filmpje voor het monument op de Dam gaat veel gedoe komen
.

foto
Niet artsen, maar politici besturen ziekenhuizen en de zorg
Het zijn opvallend vaak oud-politici die als bestuurder een flinke vinger in de pap hadden bij de verdeling van 23 [...]

foto
Vaticaan-gate: de butler als boef, de gelekte geheimen, de groeiende chaos
Het is de man die de paus 's morgens helpt met aankleden, die aanwezig is bij de ochtendmis en voorin de Pausmobiel [...]

foto
Verkiezingen worden een duel tussen Mark Rutte en Emile Roemer
De VVD en de SP hebben de meeste kans op succes bij de komende verkiezingen, althans datblijkt uit een kiezersonderzoek [...]

foto
Gebruiken Republikeinen dit tegen Obama? Hij was gretige 'pot'-roker
De jonge Barack Obama hield wel van een jointje. Geen probleem zou je zeggen, maar in de VS was en is het illegaal. In [...]

foto
Lenteakkoord: er worden massaal rollators gehamsterd
Er worden massaal rollators gehamsterd. En dat ligt waarschijnlijk aan het Lenteakkoord. Premis Medical, de grootste [...]
De Koppensneller
Oorlogsmisdadiger Klaas Faber (90) dood. (14:47) De Nieuwe Pers

Sigaretten in Nieuw-Zeeland worden 40% duurder (08:54) de Volkskrant

Job Cohen heeft een nieuwe baan (16:13) AT5

Mooi weer houdt lang stand (12:19) De Telegraaf

NS vreest lege treinen door Lenteakkoord (09:25) de Volkskrant

Nederlander geeft minder uit aan Oranjegekte (19:22) Nos

Ungerecht und überflüssig:Bayern-Fans pfeifen bei Robben (18:02) Die Welt

Beter geen Spelen: Grote toernooien schaden de economie (17:34) Powned

Vandaag eerste zomerse dag. (16:05) Het Parool

PVV-Eurofractie naar vlaggetjesdag in Urk (12:06) Visserijnieuws

ADVERTENTIE
Tip en volg ons!
ADVERTENTIE
VoorpaginaArchiefOver onsContactAdverteren Huisregels RSS-FeedPDAIPhone
Laatste wijziging: Sat, 26 May 2012 19:05:35 +0200 (Sat, 26 May 2012 17:05:35 GMT)
Pagina gegenereerd: Sat, 26 May 2012 19:05:35 +0200 (Sat, 26 May 2012 17:05:35 GMT) 
Procestijd pagina: 0.344 sec.