ZATERDAG 26 MEI 2012

Een wereld zonder muggen?
zondag 1 augustus 2010
Door: Peggy van der Pas
Categorie: Wetenschap

Het verwijderen van één soort organisme uit het ecosysteem, heeft ernstige gevolgen voor het ecosysteem als geheel. Toch? Niet wanneer het om muggen gaat! Onderzoeker Murphy bestudeert al 20 jaar muskieten, maar wat haar betreft mogen ze vandaag nog van de aarde verdwijnen. Die gedachte heeft vele medestanders.

Wereldwijd krijgen 247 miljoen mensen malaria, waarvan één miljoen overlijdt. Verder verspreiden muskieten gele koorts, knokkelkoorts, het West Nijl virus, Rift vallei virus, Chikungunya virus en Japanse encefalitis (hersenontsteking). En dan is er nog de ‘plaag’ factor: ze vormen zwermen die opeengepakt genoeg zijn om Kariboes in Alaska  te verstikken.

En wat zou er gebeuren als ze niet (meer) bestonden? Zou iets of iemand ze missen? Wetenschappers kwamen met een verrassend antwoord op deze vraag dat er kort gezegd op neer komt; nee, eigenlijk niet! Sterker nog: als muskieten enig nut zouden hebben had de mens wel een manier gevonden ze te exploiteren. Maar het enige wat wij van muskieten willen is dat ze verdwijnen. Ze hebben geen enkele functie in de natuur die niet vliegensvlug door een andere soort overgenomen kan worden. Het enige werkelijk grote ecologische gevolg van het verdwijnen van de mug zou zijn dat je méér mensen krijgt. Dat is de consequentie. Verder zal de natuur zijn beloop hebben als daarvoor, en wellicht verbeteren.

Als we ze morgen uitroeien, zullen de ecosystemen waar ze actief zijn even hikken, en daarna gaat het leven verder. En wordt hun plaats ingenomen door iets dat beter is, of erger…

Bron: Nature

  < 
 > 

Meer berichten:

Reacties (12)
Het nut van muggen in het ecosysteem is dat ze als voedsel dienen voor veel andere dieren. Ze verwijderen zal ongetwijfeld effect hebben.
Geplaatst op: zondag 1 augustus 2010 | Door: Joost Janssen

Er zijn in ons ecosysteem geen functieloze levensvormen. Wel levensvormen die voor ons mensen buitengewoon irritant kunnen zijn zoals allerlei bacteriën, virussen, lintwormen, aarsmaden, hoofd- en schaamluis, huisvliegen, muggen, schimmels, wespen in augustus en zo verder.
Maar functioloos in het ecosysteem: nee.
Geplaatst op: maandag 2 augustus 2010 | Door: Hans Langbroek

Kennelijk zijn muggen een probaat middel tegen de overbevolking. Zeer nuttig dus!
Geplaatst op: maandag 2 augustus 2010 | Door: jantje ()

De mensen hierboven hebben het niet begrepen: als de mug verdwijnt stort er geen voedselketen in, dát is onderzocht. Het zijn sowieso *&^*%##* beesten met hun domme gezoem en irritante geprik en dan ook nog ziektes overbrengen, samen met de teken en strontvliegen direct door naar uitsterving, u ontvangt geen 200 euro...
Geplaatst op: maandag 2 augustus 2010 | Door: Frans

Malaria is een keuze; geen probleem.
Gewoon DDT spuiten en malaria is uitgeroeid. Heeft ook uitstekend gewerkt in West Europa en in de VS.
Onder druk van de Groene Khmer mag DDT niet meer gebruikt worden. In zuidelijk Afrika hebben ze dat toch gedaan, hetgeen onmiddellijk bestraft werd met een korting op de ontwikkelingsgelden. Dus toch maar weer gestopt, met honderdduizenden malariabesmettingen tot gevolg.

En zo hoden de Groene Khmer en de andere subsidiesponzen elkaar lekker aan het werk. Want malariabestrijding is immers ook big business voor al de ideologische NGO's.
Geplaatst op: maandag 2 augustus 2010 | Door: McPhart

blessed are the ignorent
Geplaatst op: maandag 2 augustus 2010 | Door: dezer

Frans: zullen we de komende 3 maanden je achtertuintje eens besproeien met DDT? Laat jij er dan gewoon maar je lieve kinderen spelen en ga er vooral ook zelf in liggen.

Kijken of we iets merken in het ecosysteem...ik gok van niet...
Geplaatst op: maandag 2 augustus 2010 | Door: Mike Philippens

Haaallo Mike, waar gaat het over? Je vergist je in de naam, ik ben Frans en mijn stukje is dat wat bóven mijn naam staat, je moet dus McPhart hebben, niet mij. Ik vind dat stukje DDT ook nogal stom, die McPhart, McScheet dus in het Nederlands, heeft nog nooit gehoord van alle schadelijke effecten van DDT, laat ie daar maar eens op googelen. Als er iets schadelijk is voor de héle voeselketen, is het DDT wel, is ook niet voor niets verboden. Evengoed vind ik dat je mensen, zelfs onze Scheet, niet moet vergelijken met insecten en zeer zeker niet hetzelfde lot moet toewensen, laten we de discussie een beetje zuiver houden oke? Vriendelijke groet, Frans
Geplaatst op: dinsdag 3 augustus 2010 | Door: Frans

@Frans:
Ook jij bent misleid door de ecoterroristen :)
DDT is betrekkelijk onschadelijk. Het verhaal over vogels die windeieren legde was een indirect gevolg van DDT. Immers: de muggen werden gedood, waardoor de vogels minder kalk binnenkregen. Da's inderdaad niet bevorderlijk voor een dikke eierschaal. Voor zover er al vogels stierven, was dat hooguit vanwege een tekort aan voedsel.

Lees dit maar eens even: http://www.meervrijheid.nl/index.php?pagina=1629
Geplaatst op: dinsdag 3 augustus 2010 | Door: McPhart

Zonder de zgn. eco-terroristen waren onze bossen nu misschiel wel dood door verzuring, de rivieren steriel en nog stinkender, was het gat in de ozonlaag verder vergroot, de luchtkwaliteit nog verder met zwavel aangetast etc. etc. Ze zullen het best wel eens bij het verkeerde eind hebben en overtrokken conclusies trekken en misschien klopt het wel niet helemaal van het broeikaseffect, maar hoe dan ook is de aarde en de hele mensheid die zich hierop bevindt, altijd gebaat bij maatregelen die uitstoot van vervuilende materialen en chemicalien inperkt, want ook als de zgn. eco-terroristen het fout hebben: goed kan het niet zijn, al die troep in het milieu. Better safe than sorry.
Geplaatst op: dinsdag 3 augustus 2010 | Door: Frans

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: donderdag 5 augustus 2010 | Door: huanglongjin

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: zaterdag 7 augustus 2010 | Door: replica watches



Reageren

Om te kunnen reageren moet u zich eerst hier registeren.
Reacties die niet voldoen aan de huisregels worden verwijderd.

Wachtwoord   

Vink aan als u niet wilt dat uw emailadres gepubliceerd wordt

foto
Vinden mannen dom uitziende vrouwen aantrekkelijker?


Mannen op zoek naar een one-night-stand blijken de voorkeur te geven aan een niet al te pientere, dronken [...]

foto
Top 10 nieuwe diersoorten
Elk jaar worden er nieuwe, onontdekte diersoorten gevonden. Het International Institute for Species Exploration[...]

foto
Max Planckinstituut: Elke 10 tot 20 jaar kans op ernstige kernramp
De kans op een ernstige kernramp werd altijd geschat op eens in de 2000 jaar of zelfs eens in de 100.000 jaar. Maar [...]

foto
Waarom we vaak kiezen wat de ander ook kiest
Al op het schoolplein of in de speeltuin willen kinderen altijd met hetzelfde speelgoed spelen. Maar ook in latere [...]

foto
Hoe word je astronaut (en wat schuift het?)
Hoe word je astronaut? Vanuit het internationale ruimtestation ISS adviseert André Kuipers om een [...]

foto
We hebben hersenen, omdat we bewegen
Wat we waarnemen met onze ogen, oren en andere zintuigen, wordt door onze hersenen verwerkt zodat we passend kunnen [...]
De Koppensneller
Oorlogsmisdadiger Klaas Faber (90) dood. (14:47) De Nieuwe Pers

Sigaretten in Nieuw-Zeeland worden 40% duurder (08:54) de Volkskrant

Job Cohen heeft een nieuwe baan (16:13) AT5

Mooi weer houdt lang stand (12:19) De Telegraaf

NS vreest lege treinen door Lenteakkoord (09:25) de Volkskrant

Nederlander geeft minder uit aan Oranjegekte (19:22) Nos

Ungerecht und überflüssig:Bayern-Fans pfeifen bei Robben (18:02) Die Welt

Beter geen Spelen: Grote toernooien schaden de economie (17:34) Powned

Vandaag eerste zomerse dag. (16:05) Het Parool

PVV-Eurofractie naar vlaggetjesdag in Urk (12:06) Visserijnieuws

ADVERTENTIE
Tip en volg ons!
ADVERTENTIE
VoorpaginaArchiefOver onsContactAdverteren Huisregels RSS-FeedPDAIPhone
Laatste wijziging: Sat, 26 May 2012 20:14:57 +0200 (Sat, 26 May 2012 18:14:57 GMT)
Pagina gegenereerd: Sat, 26 May 2012 20:14:57 +0200 (Sat, 26 May 2012 18:14:57 GMT) 
Procestijd pagina: 0.282 sec.