ZATERDAG 26 MEI 2012

Papegaaien stelen met voorbedachten rade
dinsdag 24 augustus 2010
Door: Chantal Caes
Categorie: Wetenschap

Kea-papegaaien zijn in hun thuisland Nieuw-Zeeland berucht om hun diefstallen. Wetenschappers observeerden hoe ze ingewikkelde sloten open kregen, maar opvallend genoeg slaagden ze daar sneller in als ze de situatie van tevoren hadden bestudeerd. Dat wijst erop dat de dieren vooruit denken en hun acties plannen.

Hiromitsu Miyata van de universiteit van Kyoto zette dozen met voedsel neer met daarop 3 sloten. De papegaaien hadden al snel door hoe ze de dozen konden open maken. Miyata maakte de test nog wat moeilijker door er twee grendeltjes op te zetten die elkaar blokkeerden. Om bij het voedsel te komen, moesten de kea’s eerst het ene en daarna pas het andere grendeltje openen. 

Mijyata ontdekte dat de vogels deze klus veel sneller klaarden als ze de situatie van tevoren hadden bekeken. Dat bewijst dat kea’s in staat zijn om hun gedrag te plannen. En dat is opvallend. Wetenschappers namen tot nu toe aan dat vogels alleen op een lukrake manier te werk gingen.

Bronnen: New Scientist, video

Tags:

 


  < 
 > 

Meer berichten met de tag papegaaien:

Reacties (9)
Dus Kea papgaaien zijn slimmer dan mensen!
Geplaatst op: dinsdag 24 augustus 2010 | Door: Zoef de Haas

Ik denk dat veel diersoorten intelligenter zijn dan mensen. Slimmer sowieso!
Geplaatst op: dinsdag 24 augustus 2010 | Door: CC

Het is al een tijdje bekend, dat veel soorten vogels erg slim zijn en dat ze niet "lukraak" te werk gaan. Heel veel vogelnesten worden erg slim in elkaar gezet, maar dat wil niet zeggen dat vogels het bouwen van hun nest plannen.

Een wetenschapper die zegt dat hij dacht dat vogels lukraak te werk gingen is dus niet helemaal eerlijk en probeert waarschijnlijk de omvang van zijn ontdekking wat op te blazen.

Het is jammer dat ook de wetenschap steeds vaker zich verlaagd tot een soort "prive-journalistiek koppen".
Geplaatst op: dinsdag 24 augustus 2010 | Door: Ab

Ik denk dat je ongelijk hebt, Ab.
Als een vogel een nest bouwt dan voert hij een protocol uit dat genetisch vast ligt. Dat wij dat slim noemen is onze fout. De vogel handelt min of meer als het draaiboek van een orgel. Een orgel is ook niet muzikaal, maar kan wel mooie muziek voortbrengen.
Een termieten-nest zit vernuftig in elkaar, maar elke termiet doet slechts een response op een stimulus die hij ervaart. Hij voert die respons ook uit als je die stimulus kunstmatig geeft, in een glazen bak bijvoorbeeld.

Een papegaai heeft in zijn gedragsrepertoire geen 'orgelboek' voor het ontsluiten van een slot. Sloten en haakjes bestonden niet in de tijd dat papegaaien evolueerden.
Toch kan hij het, en naarmate hij langer heeft gekeken kan hij het sneller. Het is dus niet puur 'proberen' wat hij doet. Het is gericht proberen. Hij heeft het probleem mentaal in kaart gebracht en heeft het mentaal al min of meer opgelost.

Ik zou zeggen: papegaaien beschikken over redelijke intelligentie.
De uitdrukking 'met voorbedachte rade' heeft eigenlijk een iets andere betekenis: dat hij het stelen al van te voren van plan was. Maar dat geld voor elke vogel die zit te wachten tot de kust veilig is om iets van jouw bord te pikken. Da's ook stelen met voorbedachte rade.
Geplaatst op: woensdag 25 augustus 2010 | Door: Piet

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: dinsdag 7 september 2010 | Door: yueyan

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: dinsdag 7 september 2010 | Door: yueyan

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: dinsdag 7 september 2010 | Door: yueyan

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: dinsdag 7 september 2010 | Door: yueyan

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: dinsdag 7 september 2010 | Door: yueyan



Reageren

Om te kunnen reageren moet u zich eerst hier registeren.
Reacties die niet voldoen aan de huisregels worden verwijderd.

Wachtwoord   

Vink aan als u niet wilt dat uw emailadres gepubliceerd wordt

foto
Vinden mannen dom uitziende vrouwen aantrekkelijker?


Mannen op zoek naar een one-night-stand blijken de voorkeur te geven aan een niet al te pientere, dronken [...]

foto
Top 10 nieuwe diersoorten
Elk jaar worden er nieuwe, onontdekte diersoorten gevonden. Het International Institute for Species Exploration[...]

foto
Max Planckinstituut: Elke 10 tot 20 jaar kans op ernstige kernramp
De kans op een ernstige kernramp werd altijd geschat op eens in de 2000 jaar of zelfs eens in de 100.000 jaar. Maar [...]

foto
Waarom we vaak kiezen wat de ander ook kiest
Al op het schoolplein of in de speeltuin willen kinderen altijd met hetzelfde speelgoed spelen. Maar ook in latere [...]

foto
Hoe word je astronaut (en wat schuift het?)
Hoe word je astronaut? Vanuit het internationale ruimtestation ISS adviseert André Kuipers om een [...]

foto
We hebben hersenen, omdat we bewegen
Wat we waarnemen met onze ogen, oren en andere zintuigen, wordt door onze hersenen verwerkt zodat we passend kunnen [...]
De Koppensneller
Oorlogsmisdadiger Klaas Faber (90) dood. (14:47) De Nieuwe Pers

Sigaretten in Nieuw-Zeeland worden 40% duurder (08:54) de Volkskrant

Job Cohen heeft een nieuwe baan (16:13) AT5

Mooi weer houdt lang stand (12:19) De Telegraaf

NS vreest lege treinen door Lenteakkoord (09:25) de Volkskrant

Nederlander geeft minder uit aan Oranjegekte (19:22) Nos

Ungerecht und überflüssig:Bayern-Fans pfeifen bei Robben (18:02) Die Welt

Beter geen Spelen: Grote toernooien schaden de economie (17:34) Powned

Vandaag eerste zomerse dag. (16:05) Het Parool

PVV-Eurofractie naar vlaggetjesdag in Urk (12:06) Visserijnieuws

ADVERTENTIE
Tip en volg ons!
ADVERTENTIE
VoorpaginaArchiefOver onsContactAdverteren Huisregels RSS-FeedPDAIPhone
Laatste wijziging: Sat, 26 May 2012 20:51:31 +0200 (Sat, 26 May 2012 18:51:31 GMT)
Pagina gegenereerd: Sat, 26 May 2012 20:51:31 +0200 (Sat, 26 May 2012 18:51:31 GMT) 
Procestijd pagina: 0.306 sec.