ZATERDAG 26 MEI 2012

Zelfbeschadiging voorkómt dat emoties op hol slaan
vrijdag 3 september 2010
Door: Chantal Caes
Categorie: Wetenschap

Dat zelfbeschadiging, zoals snijden, krassen of branden van de huid, hoofdbonken en haar uittrekken, tot het verlichten van emotionele pijn kan lijden, is voor veel mensen moeilijk te bevatten.

Belangrijke oorzaken van zelfbeschadiging zijn seksueel en fysiek geweld, emotionele verwaarlozing, verlies van belangrijke personen en gebrek aan steun uit de omgeving. Dat komt vaak voor bij mensen met een borderlinestooornis. Zij ervaren heftige emoties en zijn niet goed in staat om deze te reguleren. Ze worden overspoeld door negatieve emoties en zelfbeschadiging vormt daar een uitlaatklep voor. Dan is de druk van de ketel.

Duitse psychologen onderzochten wat het effect was van emotionele en warmteprikkels bij mensen met een borderlinestoornis. Ze vonden ze een verhoogde activiteit in het limbisch systeem bij het zien van plaatjes die emoties opwekten. Als er sprake was van een verstoorde regulatie van emoties, werd ook de amygdala geactiveerd. De amygdala is het 'schakelbord' van het limbisch systeem. Het geeft signalen door die te maken hebben met emoties en stress. Als er samen met de emotionele ook warmteprikkels werden toegediend, werd de amydala niet geactiveerd. Dat laatste was ook het geval bij normale proefpersonen. Zodoende lijkt het er op dat zelfbeschadiging voorkómt dat negatieve emoties de overhand nemen.

Bronnen: Science Blog, Landelijke Stichting Zelfbeschadiging

  < 
 > 

Meer berichten:

Reacties (8)
Onlangs is een proefschrift verschenen, waarin een psychiater pleit voor het toedienen van anti-psychotica aan deze borderline gevallen, waarbij een keuze is tussen 2 middelen. Eén middel leidt tot forse gewichtstoename en diabetes als nevenwerking en het andere middel leidt tot extrapiramidale stoornissen en tics.
Oudere patienten gaan op psychiatrische afdelingen in ziekenhuizen met hun hoofd tegen de muur bonzen volgens psychiaters omdat de patient alles kwijtraakt bij ziekenhuisopname in de GGZ en de patient zich realiseert dat hij in de val is gelopen. Ontsnappen gaat niet, want opsporingsdiensten zoeken door heel Europa om weggelopen patienten terug te brengen naar de inrichting met hulp van TV-programma's.
Geplaatst op: zaterdag 4 september 2010 | Door: Juriste

@ Juriste

Wanneer komt iemand in aanmerking voor medicatie ter behandeling van Borderline? Ik bedoel te zeggen wordt er ingegrepen wanneer er bij iemand Borderline wordt vastgesteld?
Ik kan uit eigen ervaring beamen dat een eventuele diagnose niet per definitie leidt tot een behandeling of voorgeschreven medicatie. En met eigen ervaring bedoel ik iemand die zeer dicht bij me stond...
Geplaatst op: zaterdag 4 september 2010 | Door: N. Davidson

@Juriste: "opsporingsdiensten zoeken door heel Europa om weggelopen patienten terug te brengen"
O ja? Wat vreemd dat er blijkbaar wel zo'n samenwerking voor weggelopen patiënten is terwijl de grootste criminelen makkelijk 30 jaar lang "zoek" blijven.
Geplaatst op: zaterdag 4 september 2010 | Door: Ronald|

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: dinsdag 7 september 2010 | Door: yueyan

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: dinsdag 7 september 2010 | Door: yueyan

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: dinsdag 7 september 2010 | Door: yueyan

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: dinsdag 7 september 2010 | Door: yueyan

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: dinsdag 7 september 2010 | Door: yueyan



Reageren

Om te kunnen reageren moet u zich eerst hier registeren.
Reacties die niet voldoen aan de huisregels worden verwijderd.

Wachtwoord   

Vink aan als u niet wilt dat uw emailadres gepubliceerd wordt

foto
Vinden mannen dom uitziende vrouwen aantrekkelijker?


Mannen op zoek naar een one-night-stand blijken de voorkeur te geven aan een niet al te pientere, dronken [...]

foto
Top 10 nieuwe diersoorten
Elk jaar worden er nieuwe, onontdekte diersoorten gevonden. Het International Institute for Species Exploration[...]

foto
Max Planckinstituut: Elke 10 tot 20 jaar kans op ernstige kernramp
De kans op een ernstige kernramp werd altijd geschat op eens in de 2000 jaar of zelfs eens in de 100.000 jaar. Maar [...]

foto
Waarom we vaak kiezen wat de ander ook kiest
Al op het schoolplein of in de speeltuin willen kinderen altijd met hetzelfde speelgoed spelen. Maar ook in latere [...]

foto
Hoe word je astronaut (en wat schuift het?)
Hoe word je astronaut? Vanuit het internationale ruimtestation ISS adviseert André Kuipers om een [...]

foto
We hebben hersenen, omdat we bewegen
Wat we waarnemen met onze ogen, oren en andere zintuigen, wordt door onze hersenen verwerkt zodat we passend kunnen [...]
De Koppensneller
Oorlogsmisdadiger Klaas Faber (90) dood. (14:47) De Nieuwe Pers

Sigaretten in Nieuw-Zeeland worden 40% duurder (08:54) de Volkskrant

Job Cohen heeft een nieuwe baan (16:13) AT5

Mooi weer houdt lang stand (12:19) De Telegraaf

NS vreest lege treinen door Lenteakkoord (09:25) de Volkskrant

Nederlander geeft minder uit aan Oranjegekte (19:22) Nos

Ungerecht und überflüssig:Bayern-Fans pfeifen bei Robben (18:02) Die Welt

Beter geen Spelen: Grote toernooien schaden de economie (17:34) Powned

Vandaag eerste zomerse dag. (16:05) Het Parool

PVV-Eurofractie naar vlaggetjesdag in Urk (12:06) Visserijnieuws

ADVERTENTIE
Tip en volg ons!
ADVERTENTIE
VoorpaginaArchiefOver onsContactAdverteren Huisregels RSS-FeedPDAIPhone
Laatste wijziging: Sat, 26 May 2012 22:35:40 +0200 (Sat, 26 May 2012 20:35:40 GMT)
Pagina gegenereerd: Sat, 26 May 2012 22:35:40 +0200 (Sat, 26 May 2012 20:35:40 GMT) 
Procestijd pagina: 0.278 sec.