ZATERDAG 26 MEI 2012

Leidt democratie tot rijkdom?
dinsdag 28 september 2010
Door: Henk Steenhuis
Categorie: Opinie

Wij weten niet beter of democratie leidt tot welstand en rijkdom. Ook daarom wordt vaak aan arme landen de eis gesteld: willen jullie ontwikkelingshulp? Dan eerst democratisch worden.
Die Zeit biedt vandaag een spits essay waarin valt te lezen dat de werkelijkheid minder rechtlijnig is. Democratie leidt niet zomaar tot welvaart, zoals de afwezigheid van democratie evenmin de weg tot armoede is. Er is niet eens het recente voorbeeld van China nodig om aan te tonen dat autoritair bestuur en ongekende welvaartsgroei hand in hand kunnen gaan.
Vaak is het zo dat rijke landen democratisch bestuurd worden - en lijkt het er op dat die rijkdom dankzij de democratische staatsvorm is verkregen. Maar over oorzaak en gevolg is veel meer te zeggen dan enkel de gangbare gedachtengang. Want misschien is het wel zo dat slechts rijke landen zich kunnen veroorloven om democratisch te worden bestuurd...
Nieuwe studies wijzen uit dat deze kwestie gewoon erg complex is. Zo beweert een bekende MIT-econoom dat je in 1 en hetzelfde land eens zou moeten experimenteren; een deel is democratisch bestuurd, een ander deel niet. Groot is de kans dat het zogenaamde 'democratische voordeel' inzake rijkdom dan niet langer bestaat.
Het zakenleven kan veel profijt heben van democratie: er is dan immers sprake van rechtszekerheid; andermans eigendom wordt gerespecteerd en meestal is er sprake van weinig corruptie.
Maar democratie kan wel degelijk een rem zijn op economische groei. Waar democratie heerst, ontstaat de roep om gelijke beloning en gelijke behandeling - en dat zijn weer zaken die groei ernstig kunnen belemmeren. 
Dat mensen hun leiders kunnen kiezen, zegtmaar weinig over de welvaart. Er zijn omstandigheden denkbaar dat een slimme dictator veel meer rijkdom weet te scheppen dan een democratisch gekozen sukkel.

Bron: Die Zeit

  < 
 > 

Meer berichten:

Reacties (10)
"Waar democratie heerst, ontstaat de roep om gelijke beloning en gelijke behandeling - en dat zijn weer zaken die groei ernstig kunnen belemmeren."

Correctie: waar welvaart heerst, ontstaat de roep om gelijke beloning en gelijke behandeling. Maar dat heeft volgens mij meer te maken met een stijging in het opleidingsniveau en bewustzijn over de mogelijkheden die de maatschappij biedt.

Uw benadering is wel heel Marxiaans. Zo van: let maar op, dadelijk komt het proletariaat in opstand en voor je het weet woon je in een socialistische heilstaat. Of eigenlijk is het meer een soort neo-con benadering.
Geplaatst op: dinsdag 28 september 2010 | Door: Teun

Het kan zo zijn dat in een democratisch systeem de zakelijke corruptie beperkt is. Maar het probleem van politieke corruptie is nergens zo groot als in een democratisch systeem.
Dat komt natuurlijk omdat de democratisch gekozen elite geen zekerheid heeft op herverkiezing. Dat heeft tot gevolg dat de elite haar politieke invloed (mis/ge)bruikt om voor zichzelf een goede positie in de zakelijke wereld te regelen na het politieke leven..
Geplaatst op: dinsdag 28 september 2010 | Door: zandbak

De absolute monarchie is natuurlijk het allerbeste, die denken qua dynastie tenminste van nature op de lange termijn en nemen niet te veel risico's. Dat denk ik vaak, als ik weer eens een SP'er hoor(de) klagen over 'het winstbejag op korte termijn-denken', zoals Agnes Kant dat altijd zo goed kon.
Geplaatst op: dinsdag 28 september 2010 | Door: Karl Kraut

Een verlichtte dictator kan ook een zegen zijn voor het land. Maar evenals de absolute monarch zijn deze in diverse vormen al vele malen, met wisselend succes uitgeprobeerd.
Misschien is het toch geen gek idee om eens een nieuw systeem te proberen. B.v internet-democratie waarbij politici overbodig worden.

Mijn persoonlijke voorkeur gaat uit naar:
De absoluut leider wordt de winnaar van een grote fysieke-en-intellectuele wedstrijd die dan levenslang aan de macht komt.

Dan krijg je zeker niet zo'n muurbloempje als Agnes Kant als leider.
Geplaatst op: dinsdag 28 september 2010 | Door: zandbak

@Karl Kraut: Bea is het met je eens: http://www.speld.nl/2010/09/06/advies-beatrix-onderzoek-andere-staatsvormen/
Geplaatst op: dinsdag 28 september 2010 | Door: Ronald|

In werkelijkheid is de reëelbestaande Bea natuurlijk juist heel erg vóór de democratie, en alle illusies die men daaromtrent laat heersen. In de praktijk laat de bevolking zich via het heersende sociaaldemokratische centrale banksysteem namelijk veel doortrapter plunderen dan dus ooit in een absolute monarchistische—wat een zeer gelimiteerde regeringsvorm is, en niks met dictatuur te maken heeft—mogelijk zou zijn.

Alle moderne dictaturen zijn voortvloeisels geweest uit het democratisch idee, waarbij de mens over de mens heerst op basis van beleidswetenschappen ('psychologen ontdekken', 'economen stellen' e.d.).

De bevolking zou dan namelijk veel skeptischer over de capaciteiten van de overheid zijn, i.t.t. alle drogredeneringen daaromtrent van o.a. typetjes uit de Dikvoormekaarshow, als Sylvester Eijffinger, en lui van eenzelfde allooi, die heden ten dage doorlopend voor zoete koek geslikt worden.
Geplaatst op: dinsdag 28 september 2010 | Door: Karl Kraut

Life without freedom is no life at all.

Wat heb je als Saudische homo of vrouw aan je geld? Of als Zimbabwaanse blanke? Of als Chinese afficionado van youtube-filmpjes en onafhankelijke berichtgeving?

En een land dat ontwikkelingshulp geeft mag natuurlijk voorwaarden stellen want het is wel geld waar burgers voor hebben gewerkt, in het geval van democratische donorlanden kan een van de voorwaarden dus democratie zijn.

"Er zijn omstandigheden denkbaar dat een slimme dictator veel meer rijkdom weet te scheppen dan een democratisch gekozen sukkel."

Je kunt niet garanderen dat je een "goede" dictator krijgt en als je eenmaal een foute dictator hebt krijg je die niet meer weg en is er ook weinig hoop op een "goede" opvolger, bij democratie heb je dat probleem niet. Je kunt natuurlijk ook nog stellen dat macht corrumpeert en absolute macht absoluut corrumpeert, dus dat een "goede" dictator sowieso niet bestaat en daar zit best iets in. Een dictator zal af en toe een beslissing maken die de economie goed uitkomt, als dat de dictator zelf ook goed uitkomt, maar de volgende dag kan hij zo weer het omgekeerde doen en oog voor gerechtigheid heeft hij niet (dus een groeiende economie kan dan ook simpelweg een roofstaat zijn die geen voordelen biedt aan de gewone burger).
Geplaatst op: woensdag 29 september 2010 | Door: Jan

Democratie is wss. gewoon het minst slechte systeem voor de gewone man en die is altijd in de meerderheid geweest.

De Egyptenaren konden het lot van de gewone man verenigen met hun dictatuur. Wie de farao hielp monumenten te bouwen of rijkdommen en land te vergaren werd beloofd dat de farao hem of haar na de dood zou helpen de eeuwige rietvelden (de Egyptische hemel) te bereiken. Daar kom je tegenwoordig niet ver meer mee dus je zult als leider toch echt de gewone man moeten overtuigen dat hij bij leven voordeel heeft van jouw leiderschap, aangezien de kleptocratie DE favoriete staatsvorm is van menig dictator zal een dictator het volk niet makkelijk meekrijgen.
Geplaatst op: woensdag 29 september 2010 | Door: Jan

Democratie vergroot de afstand Rijk- Arm.
Geplaatst op: woensdag 29 september 2010 | Door: W.Groeneveld

@ W.Groeneveld Is dat de reden dat de rijkdom in de voormalige sovjet-unie zo netjes verdeeld was? Bezjnev die rolls royces verzamelde, de partij-top met luxe dacha's en de "gewone man" net niet dood van de honger?

Of in het huidige noord-korea? Waar de dictator de hennessy met vliegtuigen vol laat aanvoeren, maar waar de kinderen ondervoed zijn?
Geplaatst op: woensdag 29 september 2010 | Door: Ronald|



Reageren

Om te kunnen reageren moet u zich eerst hier registeren.
Reacties die niet voldoen aan de huisregels worden verwijderd.

Wachtwoord   

Vink aan als u niet wilt dat uw emailadres gepubliceerd wordt

foto
Rotterdam krijgt uitkeringstrekkers niet aan het werk
In november 2011 berichtte

foto
Laat de SP en de PVV fuseren: een tomaat met bruin randje
SP en PVV moeten doen wat logisch is: fuseren, meent schrijver en columnist Stefen ter Borg in NRC Next (nog niet [...]

foto
'Nederland is zijn zelfstandigheid allang kwijt aan Brussel'
Het begrotingsdebat toont aan dat Nederland een groot deel van zijn soevereiniteit is kwijtgeraakt aan Europa. Het [...]

foto
Arianna Huffington: De Griekse Tragedie
Griekenland moet en zal uit de eurozone stappen als Europa's strenge besparingsbeleid blijft aanhouden, schrijft de [...]

foto
FD: Brussel vindt (vermoedelijk) dat Nederland teveel bezuinigt
Het zou een rare ontknoping zijn. Niet Nederland vraagt aan Brussel om souplesse voor het halen van de [...]

foto
'Hebben Marokkanen een racisme probleem?'
Het werd bijna slaande ruzie. In ieder geval wordt er zelden op tv zo geschreeuwd. Journalist Bert Schut kopte in de [...]
Ook in Nederland dreigen Griekse Toestanden
Opiniepeiler Maurice de Hond verbaast zich over politici: Ze praten bevlogen over de toekomst zonder verantwoording af te laggen over [...]
Door: Maurice de Hond
Na 12 september is Kunduz-akkoord niks meer waard
In zijn blog gaat Emile Roemer [...]
Door: Emile Roemer
Het belang van het belangeloze
Wanneer wij als burgers blijven vasthouden aan onze kleine brokjes eigenbelang, zullen wij als een runaway train blijven doorgaan op de huidige heilloze koers. Wij hebben echter de keuze.

Door: Erik Robertson
Van Marwijk moet nu zwijgen over Robben; hij heeft andere zorgen
Spelers van het Nederlands elftal rouwden mee met Arjen Robben en wondden zich op over het gefluit van Duitse fans bij elke actie van hun teamgenoot in de Allianz Arena. Het typeerde andermaal het [...]
Door: Lex Muller
Afvallen? Onze eigen hersenen werken ons tegen
Ivan Wolffers, arts en publicist, over onze hersenen die ons ernstig tegenwerken als we weer eens (vergeefs?) proberen af te vallen. Wolffers: [...]
Door: Ivan Wolffers
Leiders voor het thuisfront
De NAVO, de machtigste defensieorganisatie ter wereld, staat in Afghanistan voor het beëindigen van de langste missie uit haar geschiedenis. Na de verdrijving van de Taliban, in november 2001, [...]
Door: Dirk-Jan van Baar
Rijk
Toen Arjen Robben na de verloren Champions League finale op het veld in elkaar zakte van ontzetting, kon ik tot mijn eigen verbazing nauwelijks medelijden met hem hebben. Jammer natuurlijk dat hij [...]
Door: Henk Jan Kamsteeg
Waarom willen we zo graag op elkaar lijken?
Het privéleven is de basis van onze vrijheid, tegelijkertijd is het de oorzaak van onverschilligheid naar elkaar en derhalve een krachtige impuls die tot eenzaamheid kan leiden. We [...]
Door: Etienne Kuypers
ADVERTENTIE
HET BLOG
het blog
Bas Heijne
Rutte blijft volhouden dat het mooi weer is zelfs wanneer het plenst

Afgelopen donderdag keek ik naar het verantwoordingsdebat in de Tweede Kamer. Ik ben er nog niet van hersteld.

De politici leken er zin in te hebben, dus het lag aan mij. Natuurlijk werd er niets verantwoord. Niet raar, er staan verkiezingen voor de deur. Er werd ook geen verantwoordelijkheid genomen – [...]

HET BLOG
het blog
Youp van 't Hek
Geen nieuws

Ver van huis. San Francisco. De lobby van een hip hotel. Ik zoek nieuws op mijn iPad en vind het niet. Robben na gemiste penalty uitgefloten door zijn eigen supporters? Dat is geen nieuws. De Duitse supporters van Bayern München worden in de Nederlandse media hierom gehoond. Onsportief gedrag! Hebben het van ons [...]

ADVERTENTIE
VoorpaginaArchiefOver onsContactAdverteren Huisregels RSS-FeedPDAIPhone
Laatste wijziging: Sat, 26 May 2012 21:17:20 +0200 (Sat, 26 May 2012 19:17:20 GMT)
Pagina gegenereerd: Sat, 26 May 2012 21:17:20 +0200 (Sat, 26 May 2012 19:17:20 GMT) 
Procestijd pagina: 0.302 sec.