ZATERDAG 26 MEI 2012

‘Mulisch was slechts 36% Mulisch’
dinsdag 2 november 2010
Door: Gerard Driehuis
Categorie: Cultuur

Harry Mulisch weet ook na zijn overlijden vriend en vijand nog te verbazen. De resultaten van een autopsie laten zien dat het lichaam van Mulisch nog slechts voor 36% van hemzelf was. De afgelopen 20 jaar heeft de schrijver voornamelijk geleefd op organen, huid en ander weefsel afkomstig van donoren, onder wie vele overleden collega-auteurs. Zijn laatste woorden (“Ik bén de Grote Drie”) kunnen na deze onthulling volledig worden geduid.

Mulisch ontving in 1995, nog geen week na diens dood, de nieren van Willem Frederik Hermans. In 2006, toen het naar eigen zeggen ‘echt erop of eronder was’, bracht het hart van collega Reve uitkomst. Onvoorzichtigheid met vuurwerk werd in de Oudjaarsnacht van 2007/2008 genadeloos afgestraft, maar gelukkig was daar de gezichtshuid van Jan Wolkers, waardoor Mulisch zich in zijn laatste jaren nog fatsoenlijk kon vertonen. De lever van Simon Vinkenoog zorgde in Mulisch’ laatste jaar voor een ‘stelselmatig terugkerend gevoel van zaligmakendheid en cumulatief groeiend inzicht in het Kosmische Geheel.’

“Het acceptatievermogen van Mulisch’ lichaam was verbluffend”, aldus patholoog-anatoom Bert Bokhoven, verbonden aan het AMC. “Alle organen en bloedgroepen voelden zich in Mulisch thuis. De wrok van Hermans tegen zijn collega was niet tot zijn nieren doorgedrongen, al had die wel de nieren van Mulisch geproefd. En laten we wel wezen: wie een orgaan van Vinkenoog langer dan een paar dagen kan verdragen is een keiharde, gedoemd om stokoud te worden.”

Over het lot van de diverse lichaamsdelen blijft het ook na de dood van de auteur gissen, aangezien de inhoud van zijn testament nog niet bekend is gemaakt. In de literaire wereld weerklinkt de hoop dat de schrijver zijn organen ter beschikking van medeliteratoren zal stellen. Verschillende auteurs, onder wie Kluun (“Een goed stel hersens zou erg prettig zijn.”) en Paulien Cornelissen ("Schrijversvingers zijn zeg maar echt mijn ding.’") hebben al belangstelling getoond.

Bron: De Speld

  < 
 > 

Meer berichten:

Reacties (4)
Grappig: Geheel in stijl met zijn credo dat de ultieme overdrijving pas werkt omdat de waarheid eigenlijk saai is:, namelijk gewoon een schrijver die dood is gegaan en dus een gewone sterveling blijkt te zijn.
Een citaat uit een ander boek is volgens mij meer op zijn plaats:
"IJler dan ijl,
heeft Vergaarder gezegd,
ijler dan ijl,
alles is ijlheid!"
Prediker 1:2
Geplaatst op: dinsdag 2 november 2010 | Door: Paul

Grappig: Geheel in stijl met zijn credo dat de ultieme overdrijving pas werkt omdat de waarheid eigenlijk saai is:, namelijk gewoon een schrijver die dood is gegaan en dus een gewone sterveling blijkt te zijn.
Een citaat uit een ander boek is volgens mij meer op zijn plaats:
"IJler dan ijl,
heeft Vergaarder gezegd,
ijler dan ijl,
alles is ijlheid!"
Prediker 1:2
Geplaatst op: dinsdag 2 november 2010 | Door: Paul

Vanitas oh vanitas, zichzelf bevlekkende Mulisch adepten gaven gisteren weer acte de presence, met als uitsmijter Marcel van Dam die zichzelf ook literaire kwaliteiten denkt toe te moeten dichten. Uiterst treurig en humorloos, wie immer Marcel.
Geplaatst op: dinsdag 2 november 2010 | Door: satoricaster

Soms denk ik toch wel eens dat ik mijn lichaam liever zonder vreemde veren zag.
Een nier van jezelf naar je eigen kind, is iets dat ik me voor kan stellen. Maar dit --hier heb ik moeite mee. Erg lastig natuurlijk als je het einde voorgeschoteld krijgt. Het belangrijkste is dat je hersenen moeten blijven leven,daar heb je de grootste band mee. Maar de rest van je lichaam is ook je eigenheid. Op deze manier verander je in een soort levend spook.Maar ook dit is je eigen keuze en die van je donoren.Oordelen kan ik niet, het heeft mij nog nooit geteisterd.Het is afschuwlijk tragisch.
Geplaatst op: dinsdag 2 november 2010 | Door: S.v.Latum



Reageren

Om te kunnen reageren moet u zich eerst hier registeren.
Reacties die niet voldoen aan de huisregels worden verwijderd.

Wachtwoord   

Vink aan als u niet wilt dat uw emailadres gepubliceerd wordt

foto
Kraan 13 op NDSM-terrein in Amsterdam wordt hotel
De laatst overgebleven kraan op het NDSM-terrein in Amsterdam wordt getransformeerd tot hotel. Edwin Kornmann Rudi is [...]

foto
Michelin waardeert Amsterdam weer met drie sterren
Ondanks de werkzaamheden aan de Noord/Zuidlijn en de renovatie van het Rijksmuseum en het Stedelijk Museum blijft [...]

foto
Sex & Drugs & Rock & Roll
Ian Dury wist het al langer, maar internationale (waaronder Nederlandse) onderzoekers hebben nu ook ontdekt dat drank, [...]

foto
Bezoekersrecord voor 'Intouchables' (+ het echte verhaal)
'Intouchables' is de best bezochte Franse film ooit in de Nederlandse bioscopen. Volgens de distributeur trok de [...]

Ter nagedachtenis: Bee Gees, 'One night only' live in concert
.

foto
Robin Gibb - Bee Gee's: 1949-2012
Robin Gibb is gisteren aan leverkanker gestorven. Hij was een van de kernleden van de
De Koppensneller
Oorlogsmisdadiger Klaas Faber (90) dood. (14:47) De Nieuwe Pers

Sigaretten in Nieuw-Zeeland worden 40% duurder (08:54) de Volkskrant

Job Cohen heeft een nieuwe baan (16:13) AT5

Mooi weer houdt lang stand (12:19) De Telegraaf

NS vreest lege treinen door Lenteakkoord (09:25) de Volkskrant

Nederlander geeft minder uit aan Oranjegekte (19:22) Nos

Ungerecht und überflüssig:Bayern-Fans pfeifen bei Robben (18:02) Die Welt

Beter geen Spelen: Grote toernooien schaden de economie (17:34) Powned

Vandaag eerste zomerse dag. (16:05) Het Parool

PVV-Eurofractie naar vlaggetjesdag in Urk (12:06) Visserijnieuws

ADVERTENTIE
Tip en volg ons!
ADVERTENTIE
VoorpaginaArchiefOver onsContactAdverteren Huisregels RSS-FeedPDAIPhone
Laatste wijziging: Sat, 26 May 2012 23:06:28 +0200 (Sat, 26 May 2012 21:06:28 GMT)
Pagina gegenereerd: Sat, 26 May 2012 23:06:28 +0200 (Sat, 26 May 2012 21:06:28 GMT) 
Procestijd pagina: 0.293 sec.