ZATERDAG 26 MEI 2012

De geboorte van een zwart gat
woensdag 17 november 2010
Door: Maarten Muns
Categorie: Wetenschap

Voor het eerst in de geschiedenis van de moderne astronomie zijn sterrenkundigen er getuige van geweest hoe een zwart gat geboren wordt. Al bijna dertig jaar lang kijken astronomen van NASA naar een ster die 50.000 lichtjaar ver weg explodeerde. Inmiddels is er genoeg data verzameld om met 'een redelijke mate van zekerheid' te zeggen dat we met een zwart gat te maken hebben. Het object heeft een massa van ruim 5 keer onze zon, de ster die explodeerde had een massa van 20 keer onze zon. Het meest overtuigende bewijs dat het om de geboorte van een zwart gat gaat komt van de stabiele hoeveelheid Röntgenstraling die het object uitzendt.
We hebben vaak de neiging om te denken dat veranderingen in het heelal op grote schaal veel te langzaam gaan om vanaf de aarde waar te kunnen nemen. De vorming van dit zwarte gat is door astronomen echter dagelijks bij te houden. 
Uiteraard moet niet vergeten worden dat de geëxplodeerde ster 50.000 lichtjaar ver weg staat. De daadwerkelijke supernova heeft dus al 50.000 jaar geleden plaats gevonden maar het licht van deze gebeurtenis heeft ons nu pas bereikt.

Bron: The Washington Post (met foto's)

  < 
 > 

Meer berichten:

Reacties (2)
Oh, pardon, op de titel afgaand dacht ik een beschouwing te vinden over het kabinet.
Geplaatst op: woensdag 17 november 2010 | Door: Cornelis Berend

Cornelis Berend, qua omgang met belastinggeld zou ik juist eerder aan multiculturele stichtingen, islamitische scholen en overzeese gebiedsdelen denken.
Geplaatst op: woensdag 17 november 2010 | Door: Ronald|



Reageren

Om te kunnen reageren moet u zich eerst hier registeren.
Reacties die niet voldoen aan de huisregels worden verwijderd.

Wachtwoord   

Vink aan als u niet wilt dat uw emailadres gepubliceerd wordt

foto
Vinden mannen dom uitziende vrouwen aantrekkelijker?


Mannen op zoek naar een one-night-stand blijken de voorkeur te geven aan een niet al te pientere, dronken [...]

foto
Top 10 nieuwe diersoorten
Elk jaar worden er nieuwe, onontdekte diersoorten gevonden. Het International Institute for Species Exploration[...]

foto
Max Planckinstituut: Elke 10 tot 20 jaar kans op ernstige kernramp
De kans op een ernstige kernramp werd altijd geschat op eens in de 2000 jaar of zelfs eens in de 100.000 jaar. Maar [...]

foto
Waarom we vaak kiezen wat de ander ook kiest
Al op het schoolplein of in de speeltuin willen kinderen altijd met hetzelfde speelgoed spelen. Maar ook in latere [...]

foto
Hoe word je astronaut (en wat schuift het?)
Hoe word je astronaut? Vanuit het internationale ruimtestation ISS adviseert André Kuipers om een [...]

foto
We hebben hersenen, omdat we bewegen
Wat we waarnemen met onze ogen, oren en andere zintuigen, wordt door onze hersenen verwerkt zodat we passend kunnen [...]
De Koppensneller
Oorlogsmisdadiger Klaas Faber (90) dood. (14:47) De Nieuwe Pers

Sigaretten in Nieuw-Zeeland worden 40% duurder (08:54) de Volkskrant

Job Cohen heeft een nieuwe baan (16:13) AT5

Mooi weer houdt lang stand (12:19) De Telegraaf

NS vreest lege treinen door Lenteakkoord (09:25) de Volkskrant

Nederlander geeft minder uit aan Oranjegekte (19:22) Nos

Ungerecht und überflüssig:Bayern-Fans pfeifen bei Robben (18:02) Die Welt

Beter geen Spelen: Grote toernooien schaden de economie (17:34) Powned

Vandaag eerste zomerse dag. (16:05) Het Parool

PVV-Eurofractie naar vlaggetjesdag in Urk (12:06) Visserijnieuws

ADVERTENTIE
Tip en volg ons!
ADVERTENTIE
VoorpaginaArchiefOver onsContactAdverteren Huisregels RSS-FeedPDAIPhone
Laatste wijziging: Sat, 26 May 2012 22:13:12 +0200 (Sat, 26 May 2012 20:13:12 GMT)
Pagina gegenereerd: Sat, 26 May 2012 22:13:12 +0200 (Sat, 26 May 2012 20:13:12 GMT) 
Procestijd pagina: 0.272 sec.