zaterdag 4 februari 2012
voorpagina politiek economie samenleving media wetenschap opinie boeken cultuur
minder lezen, meer weten

Marokkanen: Wilders heeft gelijk
donderdag 4 juni 2009
Door: Gerard Driehuis
Categorie: Politiek

Van de Marokkaans-Nederlandse jongens in Rotterdam tussen 18 tot 24 is  55 procent met de politie in aanraking gekomen op verdenking van een delict. Voor Antilliaanse en Surinaamse Rotterdammers is dat 40 procent, voor Turks-Nederlandse jongens 36, en voor autochtone Rotterdammers 18,4.
Deze ‘absoluut schrikbarende cijfers’ heeft Frank Bovenkerk woensdag tijdens zijn afscheid als hoogleraar criminologie gepresenteerd. Bovenkerk: ‘De normale cijfers vertellen niet hoe beroerd een specifieke groep ervoor staat. De meeste criminaliteit wordt gepleegd door jongens van 12 tot 24 jaar: hoeveel daarvan komen over de hele periode gemeten, voor serieuze feiten met politie en justitie in aanraking? Of: welk percentage heeft bij het bereiken van de 24-jarige leeftijd een strafblad?’
Er is geen wettelijke basis voor het registreren van de etnische achtergrond van een individuele verdachte. Dat zou immers discriminerend zijn en dat willen we niet, want we zijn een beschaafd land. En zo wisten we niet dat het vooroordeel uit het cafe op de hoek (en van Wilders) dat de meeste jonge Marokannen niet deugen, gewoon klopt. Meer dan de helft pleegt voor zijn 24e een misdrijf. ‘Rotterdam, en dat is revolutionair, registreert etniciteit wel’, zegt Bovenkerk. Sinds 2002 koppelt Rotterdam alle gegevens van onder andere politie, jeugdzorg en consultatiebureaus aan individuen van wie de etniciteit bekend is.
Bovenkerk: ‘Je zou nog kunnen denken dat het per persoon niet verder is gegaan dan één contact met de politie, maar dat is niet zo: 90 procent van de jongens met een Marokkaanse achtergrond recidiveert, tegenover 60 procent van de autochtonen.’ Hij verwacht dat de Rotterdamse cijfers ook gelden in andere steden. ‘Daar horen we dezelfde geluiden.’
Het is dus inderdaad, zoals iemand bij de reacties vaststeld, een grote groep, die het voor een kleine groep verpest.

Bron: de Volkskrant (deels gebaseerd op artikel dat niet online staat)

Bron: De Volkskrant

  < 
    
 > 

Meer berichten:

Reacties (23)
Jammer voor die overgebleven 45%...
Geplaatst op: donderdag 4 juni 2009 | Door: Petrus de Rewa

Het is dus een grote groep die het voor de kleine groep verpest.
Geplaatst op: donderdag 4 juni 2009 | Door: Zack

Ik vind dat in de posts van welingelichte kringen steeds meer de mening van de redacteurs doordringt. Dat hoeft niet erg te zijn, maar de opzet van de site suggereert een meer neutraal karakter. En eerlijk gezegd staat welingelichtekringen.nl bij mij niet voor het rechtse geluid (dat vind ik elders genoeg) maar voor de handige verzameling van bronnen in mijn favorieten.

In dit geval is het wel erg duidelijk. Niet alleen staat de interpretatie Driehuis haaks op die van sargasso (voorspelbaar): http://sargasso.nl/archief/2009/06/04/beperkte-correlatie-criminaliteit-en-etniciteit/
hij gaat ook keihard voorbij aan een aantal in de volkskrant genoemde essentiele nuances bij de cijfers om maar een kop waar Wilders in voorkomt te kunnen rechtvaardigen.

Niet zo netjes, mijns inziens.
Geplaatst op: donderdag 4 juni 2009 | Door: Doortje Messing

* Ten eerste is die 55% niet zo interessant, want deze hoeveelheid heeft betrekking op aantallen
personen die in aaraking zijn geweest met de politie, een oninteressant begrip, veel
aardiger zou zijn te weten hoeveel % een strafblad heeft.

* Verder, Doortje: De algemene nieuwsvoorziening is dusdanig zelf-gecensureerd, dat

een opinierende mening, door feiten onderbouwd, een welkome uitzondering mag heten.
Geplaatst op: donderdag 4 juni 2009 | Door: emovero66

De fabels van autochtone jongeren zijn even crimineel en de kleine groep die het voor de meerderheid verpest zijn van tafel. Het eeuwige verzet tegen registratie van ethniciteit heeft meer weg van zaken bewust onder de pet houden.
Het zou politici sieren als ze beleid tegen criminaliteit vanaf nu gaat toespitsen op bevolkingsgroepen waar dit van toepassing op is en niet alle jeugd gaat betuttelen (zoals avondklok). Anders geldt met hulp van de politiek weer: een kleine groep die het voor de meerderheid verpest!
Geplaatst op: donderdag 4 juni 2009 | Door: crap

Wat wonen we toch in een mooi land ;-)
Geplaatst op: donderdag 4 juni 2009 | Door: De Ervaringsdeskundige

Wat moeten wij niet allemaal doen om een beschaafd land te zijn? Nederlanders vernederen?

Marokko en Turkije zijn geen lid van de EU, toch zijn er veel Marokkanen en Turken die bij EU verkiezingen stemmen! Moet dat omdat wij beschaafd zijn?
Geplaatst op: donderdag 4 juni 2009 | Door: jip gulzen ()

Nee, dat doen omdat onze 'vooruitzinde'politici niet weten hoe ver ze moeten buigen voor de 'godsdienst van vrede'
Geplaatst op: vrijdag 5 juni 2009 | Door: Wannes ()

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: vrijdag 5 juni 2009 | Door: Martijn

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: zondag 7 juni 2009 | Door: erdebe

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: zondag 7 juni 2009 | Door: erdebe

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: zondag 7 juni 2009 | Door: erdebe

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: zondag 7 juni 2009 | Door: erdebe

Enige relativering is misschien op zijn plaats. Bovenkerk baseert zijn verhaal op Rotterdamse cijfers en verwacht dat deze cijfers ook gelden in andere steden. Rotterdam is volgens de Misdaadmeter van het AD echter wel de onveiligste stad, met veel overvallen, straatroven en mishandelingen:
http://www.ad.nl/binnenland/3269850/AD_Rotterdam_onveiligste_stad.html
Geplaatst op: maandag 8 juni 2009 | Door: Selma

Blij dat dergelijke onderzoeken zonder een al te dik politiek nuancerend en dempend sausje gepubliciteerd worden. Begrijp alleen niet waarom deze feiten alleen in een wetenschappelijke context gebruikt zouden mogen worden. Dit lijkt me een uiterst effectief hulpmiddel om risicogroepen mee te identificeren (en natuurlijk niet in de strafrechtpleging).
Een relativering van dit onderzoek verwachten op basis van de hoge misdaadcijfers van Rotterdam snap ik echt niet - zeker niet gezien het hoge percentage allochtonen in Rotterdam.
Geplaatst op: maandag 8 juni 2009 | Door: Bik

Er is een tijd geweest dat dergelijke rapporten haastig werden weggefrommeld om stigmatisering van bepaalde minderheden te voorkomen. Ook de overwegend Linkse media had geen behoefte hier enige publiciteit aan te geven.

Door Fortuyn en nu het Wilders-effect worden deze cijfers openbaar gemaakt en de politiek zou passende maatregelen moeten nemen om deze problematiek effectief aan te pakken en beheersbaar te maken. Helaas moeten wij constateren dat er nog steeds in bagatelliserende bewoordingen wordt gesproken; minister Van der Laan heeft het over enkele duizenden Marokkaanse jongeren die op het verkeerde pad zijn beland terwijl het woord Marokkaan een synoniem is geworden voor crimineel. De realiteit is dat de Marokkaanse gemeenschap in ons land een onderklasse is die zich bewust buiten de normale samenleving heeft geplaatst.

Zij vormen de stoottroepen van de politieke Islam die hier op termijn via grootschalige rellen en andere vormen van harde intimidatie stapsgewijs de sharia wil invoeren.
In bepaalde wijken in de grote steden vormen zich moslimenclave's waar de politie niet meer welkom is en een geitenwollensokkenbrigade bestaande uit wijkregisseurs, straatcoaches, buurtvaders, gezinscoaches, hulpimams en andere zwaar gesubsidieerde creaturen moet de schijn ophouden dat er nog enige toezicht is en de problemen daadwerkelijk worden aangepakt.
Alleen 'Wilderiaanse' maatregelen zullen effect hebben en dan is het nog steeds een kwestie van de lange adem en heel veel tolerantie en verdraagzaamheid.

1. Stopzetting van het fenomeen importbruiden.

2. Jongeren die geen werk hebben en zich ontrekken aan scholing te werk stellen in arbeidskampen (Sociale Dienstplicht) voor de duur van 2 jaar.

3. Beroepscriminelen met dubbele nationaliteit uitzetten naar het land van herkomst.

4. Immigratie beperken vanuit landen buiten Europa.

5. Onmiddelijke stopzetting van de Asielzoekersindustrie (EU-verdragen die dit verbieden per direct opzeggen).

Dit vergt een mentaliteitsverandering bij de gevestigde politieke partijen. (en een aangepaste Wetgeving op deze punten).

De uitslag van 4 juni jl. zou een aanleiding kunnen zijn om daar snel mee te beginnen.

Zo niet, dan zal ons land ten prooi vallen aan chaos, religieuze twisten en de roep om een sterke man. (of een grootmoefti).
Geplaatst op: dinsdag 9 juni 2009 | Door: tristan

De vraag die in het artikel helaas niet wordt beantwoord, is of er een causaal verband bestaat tussen etniciteit en crimineel gedrag. Oftewel, kunnen we nu zeggen "jij bent een Rotterdamse Marokkaan en dus is er 55% kans dat je crimineel bent", of spelen andere factoren wellicht ook een rol.

Het is misschien niet politiek correct om deze cijfers te willen nuanceren, maar iedere sociaal-wetenschappelijk onderzoeker (lees: Bovenkerk) zou die causaliteit moeten willen uitpluizen. Kennis van de oorzaak van een probleem is nu eenmaal erg handig bij de probleembestrijding.

Verder is "verdenking van een delict" iets anders dan daadwerkelijk crimineel gedrag. Misschien discrimineert de Rotterdamse politie, of pakken ze uit gemakzucht de usual suspects op. Zou zo maar kunnen.
Geplaatst op: dinsdag 9 juni 2009 | Door: Ronald

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: dinsdag 9 juni 2009 | Door: tristan

Weggewikt door de redactie.
Geplaatst op: woensdag 10 juni 2009 | Door: Thomaso

Alle statistische en theoretische voorbehouden zijn gemaakt. Doen ze bij de PvdA ook al 20 jaar.
Nu stap 2. Wat is de realiteit?

Dat is dat die wijkagenten daar donders goed weten waar die gassies mee bezig zijn. En ze pakken ze echt niet als daar geen heel goede redenen voor zijn.
Dit onderzoek komt overeen met mijn ervaringen met Marokkaanse jongeren. Er is een minderheid (10 misschien 20 % die deugt) De rest heeft te weinig opvoeding, te weinig intelligentie, teveel hormonen en teveel slechte voorbeelden om iets goeds te kunnen betekenen voor dit Land.

Dit tuig is een plaag als horzels op een paard, en niemand in de politiek of op straat die het lef heeft de verantwoordelijkheid voor het oplossen van dit probleem op zich te nemen. Het is om gestoord van te worden. Je zou er bijna van op Wilders gaan stemmen.
Geplaatst op: donderdag 11 juni 2009 | Door: Adriaan

Toch opvallend dat het meestal de allochtone jongeren zijn voor je opstaan in de tram of de bus, of een vrouw met kinderwagen helpen instappen. Autochtone jongeren doen dat veel minder.
Geplaatst op: donderdag 11 juni 2009 | Door: Selma

jullie praten vooral veel over marrokanen, kom bijna geen verhalen over turken tegen, behalve als het over de toetreding gaat, betekent dit dat turken beter geintegreerd zijn?
Geplaatst op: zaterdag 4 juli 2009 | Door: bert ()

@Bert

Nauwelijks beter Bert, ze zijn zeer goed georganiseerd, en doen niet zo veel aan gauwdieverij, waardoor ze veel minder opvallen.
Geplaatst op: zaterdag 4 juli 2009 | Door: Dylan



Reageren

Om te kunnen reageren moet u zich eerst hier registeren.
Reacties die niet voldoen aan de huisregels worden verwijderd.

Wachtwoord   

Vink aan als u niet wilt dat uw emailadres gepubliceerd wordt

foto
Weer ruim 1000 reizigers gestrand op Utrecht CS
Wie niet per se met de trein richting Utrecht hoeft, kan maar beter thuis blijven. De dienstregeling in de regio [...]

foto
Zuinig stoken: de Russen hebben niet genoeg gas voor West-Europa
Als de strenge kou in West-Europa aanhoudt, wordt het niet alleen buiten afzien maar ook binnen. De landen die van [...]

Deze grafiek laat zien dat Obama weer in de lift zit

foto
'Israel valt Iran aan in april'
Volgens David Ignatius, gevierd columnist van de Washington Post, is het besluit genomen en is de regering van de VS [...]

foto
Overgelopen soldaat: 'Hitler is ontwaakt in Syrië '
Wat drijft de rebellen van het Vrije Syrische leger? Vraag het Ammar Cheikh Omar (29), een zoon van Syrische ouders [...]

foto
AD: regering gaat de BTW verhogen
Een verhoging van het hoogste btw-tarief is volgens het kabinet in de huidige economische malaise onontkoombaar. Het [...]
De Koppensneller
De klanten blijven weg op de Wallen (15:40) Het Parool

Sacha de Boer heeft het ook helemaal gehad met de NS en de directeur (15:18) De Telegraaf

Kan Israël ongestraft de veroveraar en imperialist uithangen? (13:02) De Pers

Frauderende Stapel kreeg 2,2 miljoen aan subsidies (12:28) NRC

6 redenen waarom je geen Facebookaandelen moet kopen (16:06) Welgeld

Twee rechters Chipholzaak vervolgd wegens meineed (14:28) NRC

Overname van Amsterdamse zender AT5 op losse schroeven (14:25) AT5

'Waarschuwing vastgoedcrisis onzin' (13:55) Het Parool

Filip de Winter zet zijn dochter in voor campagne: in niqaab en bikini (12:01) Knack

5 tips om je online reputatie hoog te houden (10:02) WelGeld

Tip en volg ons!
VoorpaginaArchiefOver onsContactAdverteren Huisregels RSS-FeedPDAIPhone
Laatste wijziging: Sat, 04 Feb 2012 23:23:08 +0100 (Sat, 04 Feb 2012 22:23:08 GMT)
Pagina gegenereerd: Sat, 04 Feb 2012 23:23:08 +0100 (Sat, 04 Feb 2012 22:23:08 GMT) 
Procestijd pagina: 0.353 sec.