zaterdag 11 februari 2012
voorpagina politiek economie samenleving media wetenschap opinie boeken cultuur
minder lezen, meer weten

Oud-premier De Jong: ' Ik heb moeite met zo'n kabinet'
donderdag 26 augustus 2010
Door:
Categorie: Politiek


Oud-premier Piet de Jong heeft moeite met het gedoogkabinet dat nu door zijn eigen CDA met VVD en PVV wordt geformeerd. Dat zegt de inmiddels 95-jarige De Jong in een interview in Vrij Nederland.
Toen Piet de Jong op het verkiezingscongres van het CDA in april Wouter Bos de mantel had uitgeveegd omdat de PvdA-leider het kabinet had laten vallen en aldus ‘het schip van staat laten stranden’, werd de inmiddels 95-jarige oud-premier prompt belaagd door de media. In zijn Haagse appartement kwamen wel vijftig interviewaanvragen binnen, sommige van zendgemachtigden waar hij nog nooit van had gehoord. De Jong hield alle verzoeken af: ‘Ik hou niet van publiciteit.’ Inmiddels is zijn partij bij de verkiezingen bijna de helft van haar zetels kwijtgeraakt, en zitten de christen-democraten toch weer aan de onderhandelingstafel om te praten over de vorming van een nieuw kabinet. Uiteindelijk besloot De Jong – na enig aandringen –  over één onderwerp te willen praten met Vrij Nederland: het premierschap. 

Op de site van VN een sneak preview: Hoe ging de Jong om met de media? En hoe denkt hij over een kabinet met gedoogsteun van de PVV?
De Jong geeft aan moeite te hebben met de formatie van een gedoogkabinet met de PVV. ‘De godsdienstvrijheid en de rechtsstaat moeten recht overeind staan. Dat is voor mij essentieel. In 1934 ben ik naar de Oost, naar Indië gegaan. Drie jaar heb ik daar gevaren, met alle soorten gelovigen aan boord: mohammedanen, katholieken, protestanten. Mijn Ambonese seiner was strenggereformeerd. We zaten dicht op elkaar in een kleine ruimte, in de hitte. Al die jaren is er nooit één onvertogen woord gevallen. Dat kan alleen als je eerbied hebt voor elkaars overtuiging. Als je zegt: jullie deugen niet, zoals Geert Wilders doet, dan escaleert het, en gaat het van kwaad tot erger. Je moet elkaar respecteren. Daarom zeg ik: zolang de punten van de godsdienstvrijheid en de rechtsstaat niet zeker zijn, moet de PVV wat mij betreft maar in zijn eentje doormarcheren. Daar doe ik niet aan mee.’

Bron: Vrij Nederland

  < 
    
 > 

Meer berichten:

Reacties (14)
Ja, Piet, jong. Het is hard te moeten constateren op je oude dag dat de wereld veranderd is en dat je er niks van hebt gemerkt.
Sterkte.
Geplaatst op: donderdag 26 augustus 2010 | Door: Carlo

Ja, de wereld is veranderd. Maar juist dan kunnen oude wijsheden prima bijdragen aan de actuele tijden.
Geplaatst op: donderdag 26 augustus 2010 | Door: Goudje

Zo is het Carlo. Respect voor ouderen dat is iets voor Moslims. Daar doen wij hier niet aan. Daar staan wij boven.
Geplaatst op: donderdag 26 augustus 2010 | Door: Berend

Waarom is het CDA (Christelijk Dus Achterlijk?) dan begonnen aan deze 'preformatie'? Als je er aan begint moet je het ook afmaken, en zeker geen kostbare tijd verknoeien.
Geplaatst op: donderdag 26 augustus 2010 | Door: Brakke Obama

Als je 95 jaar bent zou ik meer zorgen over mijn eigen toekomst hebben, dan over die van onze regering.
Geplaatst op: donderdag 26 augustus 2010 | Door: Brakke Obama

Nodeloos om te zeggen dat deze man de 'feeling' met de maatschappij al lang heeft verloren. In de eerste plaats is het onbegrijpelijk dat deze man de situatie 'in de Oost' van de jaren '30, nog voor Neerlands 1e Wereldoorlog, vergelijkt met de hedendaagse situatie. Appels en peren. Gek genoeg noemt hij geen Joden als hij spreekt over 'alle soorten gelovigen'. Misschien dat Piet-de-antisemiet dat ons dat kan uitleggen.

Verder is 95 nu niet bepaald een leeftijd om nog serieus genomen te worden. Althans, gelukkig, niet hier in Nederland. In de VS is dit jaar een 92-jarige senator overleden: Robert C. Byrd. Ex-KKK-er.

Je moet er toch niet aan denken dat dat in Nederland gebeurt. Seniele mensen in de volksvertegenwoordiging. Ga toch lekker op je naderende dood wachten, maar val onze samenleving niet lastig met lang vervlogen tijden.

Hoe je het wendt of keert ook verder. Dit rampenkabinet kan zich geen enkele dissident veroorloven. Niet bij de VVD, niet bij het CDA, maar ook niet bij de PVV. Er hoeft maar 1 afwijkende mening te klinken in deze coalitie en het kabinet staat al bijna op vallen. Hoezeer ik ook graag een rechts-liberaal kabinet wens, zeker in deze tijden, twijfel ik aan de houdbaarheid van de huidige formatie. Het is allemaal heel erg wankel. Ik houd mijn hart vast, maar voorspel alvast - wederom - voortijdige verkiezingen. Met een nog grote verbrokkeling en polarisatie.
Geplaatst op: donderdag 26 augustus 2010 | Door: Genuine Defector

"Als je zegt: jullie deugen niet, zoals Geert Wilders doet, dan escaleert het, en gaat het van kwaad tot erger. Je moet elkaar respecteren."

"Als je zegt: jullie deugen niet, zoals Piet de Jong doet, dan escaleert het, en gaat het van kwaad tot erger. Je moet elkaar respecteren."

Holle retoriek.
Geplaatst op: donderdag 26 augustus 2010 | Door: Chris

Hé, Goudje! Heb je mijn laatste reactie op je gelezen bij
http://www.welingelichtekringen.nl/maslow-s-piramide-wordt-gerenoveerd.html
?
Laten we het er maar op houden dat Piet de Jong zijn eigen motieven heeft om te polariseren, toch? Het heeft mij ook nogal wat tijd, pijn en moeite gekost eer ik kon afstand nemen van de kerk, het oude, vertrouwde nest met zijn eigen vertrouwde "waarheden" en spreuken.
Zo ook de ex-communista's in de ex-DDR, toch?
Of de ex-CPN-ers bij ons. Zoals Elsbeth Etty met haar oude wijsheden vandaag over "het" fascisme. Uiteraard dat van de PVV. Over haar eigen geliefde stalinisme van vroeger geen woord. Dat was blijkbaar koosjer.
Nu wil ik jou niet met zulke mensen op één lijn stellen, hoor! Of je zelfs maar met hen vergelijken. Ik constateer alleen de stugheid van allerlei nestwarme loyaliteitsgevoelens van waaruit allerwege gepolariseerd en gedemoniseerd wordt.

Vriendelijke groet, oh eerlijkste aller reaguurders.
En respect voor je moed die je betoonde.
Geplaatst op: donderdag 26 augustus 2010 | Door: Carlo

@Berend

Kunt u mij een en ander toelichten?
Geplaatst op: donderdag 26 augustus 2010 | Door: Carlo

Ik lees : "De godsdienstvrijheid en de rechtsstaat moeten recht overeind staan".

Waarom hebben de CDA'ers het toch altijd over de vrijheid van godsdienst tegenwoordig als deze al geheel en volledig gewaarborgd is door de gewetensvrijheid, de vrijheid van vereniging, de vrijheid van vergadering en de vrijheid van meningsuiting? Is dat niet genoeg voor gelovigen? Of willen ze als gelovigen óók nog de vrijheid hebben om een van deze vier garanties pootje te kunnen lichten als dat het een of andere geloof nou eenmaal uitkomt?
Geplaatst op: donderdag 26 augustus 2010 | Door: J.Morika

@Carlo,

Ja hoor.
Geplaatst op: donderdag 26 augustus 2010 | Door: Berend

Het is niet te geloven! Waar halen ze die fossielen vandaan?????

Voelt de man zich geroepen om "iets" terug te doen voor het riante staatspensioen dat hij hij mag genieten.
Het volk is echter erg dankbaar dat u uw bijdrage gestopt bent, mijnheer De Jong, en u bent ons helemaal niets verschuldigd.
Geplaatst op: donderdag 26 augustus 2010 | Door: A

[schudt z'n hoofd bij zoveel schaamteloze kortzichtigheid als van A. en Genuine]

Beetje mixed feelings bij dhr. de Jongs optredens. Op het CDA congres voorafgaand aan de verkiezingen gaf hij een indrukwekkende show weg, maar ook een sterk politiserende show waarin hij PvdA op stigmatiserende wijze wegzette. Kun je zeggen: dat was verkiezingstijd, maar goed, dit is allemaal in gang gezet door de verkiezingsuitslag, dus eigenlijk had de Jong hier eerder over na moeten denken, want de PVV en VVD bestaan al langer dan gisteren.

Dit kabinet komt er ook omdat CDA meer hekel heeft aan PvdA dan aan PVV. Ik herhaal, het is tijd om kleur te bekennen.
Geplaatst op: vrijdag 27 augustus 2010 | Door: Adanedhel

Het is opvallend is dat veel reageerders vaak steen en been klagen over de vermeende teloorgang van normen en waarden in de samenleving, maar het niet kunnen opbrengen enig respect te tonen voor een oude, democratisch gekozen regeringsleider. Omdat ze het niet met De Jong eens zijn, wordt hij meteen maar seniel verklaard, treurig...
Geplaatst op: vrijdag 27 augustus 2010 | Door: Daan



Reageren

Om te kunnen reageren moet u zich eerst hier registeren.
Reacties die niet voldoen aan de huisregels worden verwijderd.

Wachtwoord   

Vink aan als u niet wilt dat uw emailadres gepubliceerd wordt

foto
Chinese Twitter zegt dat Kim Jung Un dood is
Weibo is de Chinese versie van Twitter en vrijdag was daar een aanzwellend gerucht dat de kersverse leider van Noord [...]

foto
Van welke beroemdheden hield de FBI nog meer een dossier bij?
Behalve van

foto
CDA en Verhagen (eindelijk) op ramkoers met de PVV
Het CDA wil dat VVD en PVV akkoord gaan met hervormingen in de zorg, op de arbeids- en de woningmarkt. Hiermee [...]

foto
Ed Nijpels vindt het niks: De VVD lijkt teveel op de partij van Wilders
Er wordt steeds meer gemord in de VVD, zegt Ed Nijpels, oud partijleider, in het AD. Maar bijna niemand durft dat [...]

foto
Bij wie hebben de Grieken géén schuld?
Als we al dat geld per vrachtwagen naar Griekenland brengen wordt het een heel lange file!

foto
Satellieten en drones bespioneren Europese boeren
De EU besteedt miljarden per jaar aan landbouwsubsidies. En in plaats van inspecteurs worden steeds vaker satellieten [...]
De Koppensneller
Feminisme is nog niet dood: vijftigers willen ook neuken (19:22) De Pers

Corrupte Italianen moeten oppassen, de Italiaanse fiscus is op oorlogspad. (17:53) Follow the Money

'Kuifje in Afrika' wordt niet verboden (17:55) de Pers

Fietsfanaten verkiezen fietsen boven seks (17:53) De Telegraaf

NS wordt overstelpt door claims (17:52) de Volkskrant

Meldpunten voor Limburgers, Belgen en gezellige Polen (22:29) De Volkskrant

De werkgelegenheid gaat volledig over de kop (18:15) Welgeld

FBI geeft dossier over Steve Jobs vrij (17:38) Bloomberg

'Stemmingmakerij' PVV wekt alom woede (11:58) BN De Stem

Twintigjarige 'wonderinvesteerder' Alexander Mans, blijkt een eerste klas brokkenpiloot met een levendige fantasie. (09:31) Follow the Money

Tip en volg ons!
VoorpaginaArchiefOver onsContactAdverteren Huisregels RSS-FeedPDAIPhone
Laatste wijziging: Sat, 11 Feb 2012 02:10:32 +0100 (Sat, 11 Feb 2012 01:10:32 GMT)
Pagina gegenereerd: Sat, 11 Feb 2012 02:10:32 +0100 (Sat, 11 Feb 2012 01:10:32 GMT) 
Procestijd pagina: 0.351 sec.