vrijdag 3 september 2010
Pamela Hemelrijk 1947 - 2009
Geplaatst op: dinsdag 29 september 2009
Door: Henk Steenhuis
Categorie: Media
Bronnen: Fok.nl, AD, Het Vrije Volk

Pamela Hemelrijk is gisteren onverwacht overleden in Amsterdam. Na een journalistieke loopbaan bij het ANP en het AD was ze de laatste tijd actief op allerlei internetfora. 
Hemelrijk was jarenlang een markante en spraakmakende columniste bij het Algemeen Dagblad waar ze tenslotte is afgedankt. Lezers waren dol op haar, gezagsdragers een stuk minder. Ze was in staat mensen zo gruwelijk belachelijk te maken, dat er voor jaren een rekening openstond.
Nooit zal ik vergeten hoe een lid van de hoofdredactie van het AD me aanklampte in het Amsterdams café Luxembourg om nog even uit te stellen dat hij dadelijk een soort van functioneringsgesprek had met zijn gevreesde collega. Hij zat te bibberen als een rietje, verderop zat la Hemelrijk al klaar - een en al strijdbaarheid. 
Hemelrijk kon met een enorm aplomb dingen zeggen die waar waren en - jammer maar het is zo - met eenzelfde aplomb dingen zeggen die volstrekt onwaar waren. Als het zo met je gesteld is, ben je niet echt geschikt voor de journalistiek. Het is jammer dat het beroep van pamflettist hier niet bestaat, want dat was ze - tot in haar vezels. Hemelrijk kon met veel talent een stelling betrekken inzake een kwestie van belang en met grote eenzijdigheid hameren op een standpunt dat ze de moeite van het verdedigen waard vond. 
En wat kon ze geweldig schrijven - met vaart, met temperament, met veel humor en met haar hele grote hart dat ze had verpand aan haar onderwerp. Dat onderwerp was maar al te vaak de publieke zaak die volgens haar in de verkeerde, want linkse handen was beland. Hemelrijk trad ten strijde tegen links - maar namens zichzelf en niemand anders. Ze maakte geen deel uit van ook maar enige beweging en één van haar bundels draagt niet voor niets de prachtige titel Niemands knecht
Voor een beetje overdrijven deinsde ze niet terug, maar wat is daar op tegen? Dat doen cartoonisten ook en dan kraait er geen haan naar. Hemelrijk had een vlijmscherp oog voor de Hollandse geloofsgemeenschap die steevast van progressieve snit was en is, en daar streed ze met vuur tegen - in de hoop dat het ooit eens zou zijn afgelopen met het verstikkende klimaat hier te lande.
Onder lezers had ze veel fans, onder haar opinie-collega's leverde haar werk meestal hoon op. Achter haar rug, dat spreekt, want als een discussie met Helmelrijk dreigde, ging menigeen liever een straatje om.
Dit is niet het moment om de vraag te beantwoorden of  Hemelrijk nu gelijk had met haar kritiek op links, of dat haar linkse opponenten gelijk hadden. Wel wil ik graag even als scheidsrechter optreden in een andere kwestie. Als de vraag is: wie kon beter schrijven: Pamela of haar opponenten, dan is dat al te duidelijk. Dan is er maar één echte winnaar en dat is Pamela Hemelrijk.
Het is treurig dat haar schrijvende leven in de marge eindigde; ik denk dat ze er geen moeite mee had dat ze altijd alleen ten strijde trok, maar spreek het bange vermoeden uit dat ze zelfs voor haar doen wel eens érg eenzaam was.
Als hommage aan de betreurde schrijver treft u hiernaast op HET BLOG een bijdrage aan van haar hand. 
Lieve Pamela, rust zacht.

Bronnen: Fok.nl, AD, Het Vrije Volk




Bookmark and Share

Reacties (25)
Wat ontzettend jammer dat je er niet meer bent....ik ben van dezelfde lichting en had graag 100 met je willen worden.
Ik heb altijd genoten van je schrijfsels.
Rust zacht lieve Pamela, ik ga je vast missen.
Geplaatst op: dinsdag 29 september 2009 | Door: loper ()

Terecht deze royale aandacht voor de hinderlijk briljante Pamela Hemelrijk.
Geplaatst op: woensdag 30 september 2009 | Door: bob lagaaij

Zelden zulke kletspraat gelezen als in haar manifest. Ayn Rand is er niets bij. Goed geschreven? Dezelfde gedachte wordt honderd keer herhaald. Geen beste beurt, meneer Steenrijk!
Geplaatst op: woensdag 30 september 2009 | Door: jan koster

Wat een fijne nuancering weer @jan koster.
Geplaatst op: woensdag 30 september 2009 | Door: mescaline

Ja altijd volkomen met haar oneens maar ze had wel iets natuurlijk. En veel te vroeg gestorven. RIP.
Geplaatst op: woensdag 30 september 2009 | Door: jvdheuvel

@Jan Koster: Iets meer nuanace in je reactie zou wel passend zijn geweest, denk ik. Ayn Rand? Briljante vrouw. Haar nog steeds veelgelezen wereldwijde bestseller (plm 1950) 'Atlas Shrugged' zou door nog meer mensen gelezen moeten worden!
Geplaatst op: woensdag 30 september 2009 | Door: Bram

Lieve Pam,
Hoewel we het bijna altijd volstrekt oneens waren met elkaar, deelden we een warmte van vertrouwdheid en bewondering voor elkaar. Dank voor je vriendschap. Die blijft!
Madeleen
Geplaatst op: woensdag 30 september 2009 | Door: madeleen wesseling

Beter kan het niet gezegd, en mooier kan het niet verwoord...
Geplaatst op: woensdag 30 september 2009 | Door: Bert Lubbers

De schok was groot, het verdriet is diep,de stilte immens. We zullen je kritische maar altijd ondubbelzinnige en goudeerlijke commentaar missen.

rust zacht, lieve Pamela.

Smadar en Martin
Geplaatst op: woensdag 30 september 2009 | Door: S, Baraziel en M. van Poppel

Beste Henk,
Heb vandaag veel reacties op het overlijden van Pamela gelezen. Er staat veel regelrechte onzin tussen. Als goede vriendin van Pam doet jouw treffende beschrijving me goed. Precies zoals jij haar en haar schrijverskwaliteiten beschrijft, zo was ze, met de nadruk op haar hele grote hart. Dank hiervoor...
Marja
Geplaatst op: woensdag 30 september 2009 | Door: Marja Spruijt

Ontroerend in memoriam. Rake typering van een markante vrouw. Bedankt, Henk Steenhuis.
Geplaatst op: woensdag 30 september 2009 | Door: Rob

Pamela, ik zal je bevlogenheid missen, rust zacht. Arnold.
Geplaatst op: woensdag 30 september 2009 | Door: Arnold van der Voort

Rust zacht, We zullen je ongezouten mening missen. Recht door zee en geen bullshit.
De groeten aan Pim.
Geplaatst op: woensdag 30 september 2009 | Door: E.J.B

Mooi memoriam, was het vaak met haar eens en ik had zo graag eens het gezicht gezien van een oudlinkser die een verhaal van haar las...

Was zij niet de reden dat Jan Pronk in wanhoop naar de fles greep?
Geplaatst op: woensdag 30 september 2009 | Door: Joost ()

Pamela,
jij was voor mij de grote steun toen Pim Fortuyn vermoord werd en Melkert en het linkse journaille op tafel stonden te dansen. Jij was de enige die in die dagen pal stond voor weldenkendheid. Vrouwen als jij zijn er te weinig en dat maakt het verlies des te groter. Je schrifturen zijn van blijvende waarde en actueler dan ooit.
Rust zacht.
Paul
Geplaatst op: woensdag 30 september 2009 | Door: paul nagels

Pim Fortuyn
Theo van Gog

En opnieuw is er een verdediger van het vrije woord overleden.

Pamela, rust zacht.
Geplaatst op: woensdag 30 september 2009 | Door: Henk

Mooi in memoriam Steenhuis.
Toch even gekeken wat het AD deed vandaag: twintig regeltjes in het onderhoekje van een binnenpagina. Meer dan helemaal niks, maar wel heel weinig. Waarin een kleine krant klein kan zijn.
Geplaatst op: woensdag 30 september 2009 | Door: Aad van Rooijen

Pams bureau stond tegenover het mijne op de stadsredactie Amsterdam van het ANP en daardoor konden we elkaar voortdurend recht in de ogen kijken. Ik deed dat graag omdat zij meestal vrolijk was, vaak geestig en altijd mooi. Stoer ook. Ik zie haar op 30 april 1980 nog druipnat de redactie binnenkomen omdat zij de zegeningen van het waterkanon had ontvangen, maar op haar post op het Rokin was gebleven zolang dat nodig was. Schrijven kon ze als de beste. Alleen al daarom is het jammer dat ze in het vaarwater terechtkwam van de paranoïde 'ontmaskeraars' van het linkse complot. Een talent als zij had een beter lot verdiend.
Rust zacht Pam
Je oude maatje
Eric
Geplaatst op: donderdag 1 oktober 2009 | Door: Eric

Pamela moet een rechtvaardige vrouw geweest zijn.
Het kunnen schrijven van messcherpe columns die de waarheid bevatten betekent niet dat iemand een simpel soort extra schrijverstalent bezit: het betekent dat die persoon gedreven wordt door een aangeboren rechtvaardigheidsgevoel en bovendien, want daar gaat het om, in staat is om dat op de juiste manier te verwoorden.
Natuurlijk kon zij soms overdrijven, maar dat deed zij alleen om haar mening meer gewicht te geven. Als zoiets een keertje niet lukt is dat heel gewoon, zoals menselijk falen heel normaal is. Vrijwel altijd echter waren haar artikelen raak, omdat deze recht uit haar hart kwamen.
Ik vind niet zozeer dat 'haar tekst danst' zoals Stan de Jong fraai opmerkt, ik vind eerder dat haar schrijfsels de pan uitknalden, overgoten met heerlijke aroma.
Voor mij blijft Pamela een bijzondere vrouw, een vrouw met meer ballen dan alle politiek-correcte gehaktballen bij elkaar!
Ik wens al haar familieleden en vrienden heel veel sterkte met het grote verlies dat het overlijden van krachtvrouw Pamela Hemelrijk ongetwijfeld betekent.
Geplaatst op: donderdag 1 oktober 2009 | Door: Leo

Jammer.
Ik had net uw columns ontdekt en was nog maar net fan geworden.
Bedankt .
Geplaatst op: vrijdag 2 oktober 2009 | Door: Michael

Buitengewoon triest afscheid. Een vrouw die gevochten heeft voor een stuk waarheid en daaraan ten onder is gegaan. Met veel respect. Prof. dr.ir A.F.P van Putten (Kandidaat Nederland Transparant) Hollandpromote.com
Geplaatst op: vrijdag 2 oktober 2009 | Door: prof. dr. ir. A.F.P. van Putten ()

Een grote dame met een groot hart die altijd ageerde tegen de publiekelijke misstanden en dit voortreffelijk verwoordde. Haar grootste kwaliteit was dat ze zich niets aantrok van het door het establishment gewenste politiek correct handelen en dit vlijmscherp kon bestrijden. Helaas is ze veel te vroeg van ons gegaan. We zijn trots om haar als lijstduwer bij Nederland Transparant op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen gehad te hebben. Aan haar eerlijkheid en lef kunnen vele journalisten nog een voorbeeld nemen. Het bestuur van Nederland Transparant
Geplaatst op: vrijdag 2 oktober 2009 | Door: mr. drs. A.C.M. Brom ()

"Hemelrijk kon met een enorm aplomb dingen zeggen die waar waren en - jammer maar het is zo - met eenzelfde aplomb dingen zeggen die volstrekt onwaar waren. "

De naar voren gebrachte voorbeelden ter onderbouwing van dit ferme statement overtuigen echter in het geheel niet.
Geplaatst op: dinsdag 6 oktober 2009 | Door: Aad Leering

Met spanning keek ik uit naar de vrijdageditie van Metro, waarin een column van jou stond. Alleraardigst van je dat je daarin een uitspraak van mij zelfs een keer geciteerd hebt. Met plezier las ik jouw schrijfselen. Het is jammer dat we elkaar nooit in levende lijve hebben kunnen ontmoeten.

Pamela, rust in vrede in het eeuwige Hemelrijk.
Geplaatst op: zondag 24 januari 2010 | Door: Mark

Zojuist voor het eerst jouw 'antisocialistisch manifest' gelezen. spijker, kop raak.
Mevrouw Hemelrijk, rust zacht.
Geplaatst op: zaterdag 3 juli 2010 | Door: jasper



Reageren

Om te kunnen reageren moet u zich eerst hier registeren.

Wachtwoord   

Vink aan als u niet wilt dat uw emailadres gepubliceerd wordt

Hoe internet oude media dwingt over het privéleven van politici te schrijven
Vroeger was de mediawereld erg overzichtelijk. Een handvol kranten, enkele radio- en tv-stations beslisten wat nieuws [...]

Ga nooit bij de TV werken
Geen mens is bestand tegen de lokroep van de televisie, althans bijna niemand. 
Als u 's avonds naar [...]

YouTube wordt betaald filmkanaal
Google heeft verregaande plannen om van YouTube een pay-per-view video service te maken aan het eind van [...]
VoorpaginaArchiefOver onsContactAdverterenRSS FeedPDAIPhone
A   A   A
Laatste wijziging: Fri, 03 Sep 2010 10:14:56 +0200 (Fri, 03 Sep 2010 08:14:56 GMT)
Pagina gegenereerd: Fri, 03 Sep 2010 10:14:56 +0200 (Fri, 03 Sep 2010 08:14:56 GMT) 
Procestijd pagina: 0.671 sec.