PARIJS (ANP/RTR) - Fatih Birol, directeur van het Internationaal Energieagentschap (IEA), is bezorgd over het huidige lage niveau van de Europese gasvoorraden voor de komende winter. Volgens AGSI, dat de gasvoorraden en opslagniveaus monitort, liggen de gasreserves momenteel rond de 62 procent. De Europese Unie heeft als doel om de gasvoorraad voor 1 december op 80 procent te brengen. In Nederland is dit nu nog geen 44 procent.
"De voorraden liggen lager dan het historische gemiddelde, en we hopen nog steeds gas uit het Midden-Oosten te krijgen. Tegelijkertijd heeft Europa zich ertoe verplicht de import van Russisch gas volledig stop te zetten", zei Birol.
Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn de gasprijzen gestegen, waardoor de voorraden met vertraging worden aangevuld. Dat komt omdat bedrijven terughoudender zijn met het kopen van gas. Begin april zakte de Nederlandse vullingsgraad nog tot 4,5 procent, het laagste niveau in zeker tien jaar.