PALM BEACH/LONDEN (ANP/RTR) - De Amerikaanse ex-president Donald Trump heeft in een vraaggesprek met de Britse politicus Nigel Farage zijn standpunt herhaald dat de leden van de NAVO voldoende moeten bijdragen aan het bondgenootschap om aanspraak te maken op de bescherming van de VS. Trump valt al jaren uit tegen 'wanbetalende rijke leden' terwijl de Verenigde Staten het bondgenootschap grotendeels financieren.
Slechts elf van de 32 leden geven zoals eerder afgesproken minimaal 2 procent van hun bruto binnenlands product (bbp) aan defensie uit. In februari riep Trump dat de VS de wanbetalers niet zal bijstaan en dat Rusland daar kan doen wat het wil. Het leidde tot grote verontwaardiging in het bondgenootschap.
Trump is niet onder de indruk van de felle kritiek op zijn uitspraken in februari. "Wat ik zeg is een vorm van onderhandeling. Waarom zouden wij (de VS) over die landen die veel geld hebben, moeten waken terwijl de VS het meeste betalen?" Farage vroeg of de VS dan wel bescherming bieden als landen hun afgesproken aandeel afdragen. Trump antwoordde: "Ja, 100 procent zeker".
Onder de 'wanbetalers' van 2023 zijn België, Canada, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Spanje en Turkije. De drie 'big spenders' op defensiegebied in de NAVO zijn Polen, de VS en Griekenland met bijna 4 procent, 3,5 procent en 3 procent van het bbp.
POPULAIR NIEUWS

Box 3-halvering gaat niet door, maar met €120.000 spaargeld moet je vóór 1 januari toch je saldo checken

Waar in Europa schijnt de zon in de winter het meest?

Waarom je ook in de herfst en winter je ramen moet openen

Tanken, laden, auto van de zaak en vignet: dit verandert er in 2027 voor automobilisten

Met deze studie verdien je na anderhalf jaar al gemiddeld 6.450 euro bruto per maand
