
Ruim 50 gemeenten, verspreid over heel Nederland, kampen met criminelen die woningen van kwetsbare mensen misbruiken voor drugscriminaliteit, zoals het dealen van drugs. Ook woningcorporaties hebben grote zorgen over deze ontwikkeling. Dit blijkt uit onderzoek van Pointer Radio (KRO-NCRV).
Uit een vragenlijst ingevuld door 273 gemeenten blijkt dat 20 procent van de gemeenten te maken heeft met dit fenomeen. "Dat is een behoorlijk aantal", vindt ondermijningsonderzoeker Pieter Tops. "Het toont aan hoe pervers de onderkant van de drugswereld in elkaar zit."
Er wonen steeds meer kwetsbare mensen in sociale huurwoningen en daarmee neemt het risico op criminele uitbuiting toe, vertellen gemeenten, de politie en woningcorporaties aan Pointer.
Criminelen maken misbruik van de kwetsbare mensen door ze te manipuleren of onder druk te zetten en de woning 'over te nemen'. Dit wordt cuckooing of koekoekswonen genoemd, naar de koekoeksvogel die het nest van andere vogels inpikt om daar haar ei in te leggen. Hoogleraar Openbare-orderecht aan de Rijksuniversiteit Groningen Michel Vols, zei in een eerdere radiouitzending al dat hij het fenomeen "zag toenemen".
POPULAIR NIEUWS

Een thuisbatterij vóór januari kopen? Reken eerst deze drie scenario’s door

De Lelijke Eend is terug als elektrische Citroën: wat is er nog over van de oude?

Hangt je CO-melder naast de cv-ketel op ooghoogte? Daar hoort hij volgens de brandweer niet

Welke hortensia's snoei je voor de winter en welke laat je juist met rust?

Hoe herken je een narcist zo snel mogelijk? Let op deze vijf signalen
