De wereld kijkt toe, en vooral de Nederlandse regerin is drukker met antisemitisme dan met moord op een volk, maar sommige stemmen klinken helder. Elders. Gisteren maakten zowel koning Filip van België als paus Leo XIV een krachtige morele vuist tegen het voortdurende geweld in
Gaza. Terwijl het aantal slachtoffers blijft oplopen, hebben deze gezagsdragers hun positie onomwonden duidelijk gemaakt: wat er in Gaza gebeurt, is een schande voor de mensheid. De vraag die nu overblijft: wat doen wij?
Pauze Leo XIV: “Stop de barbarij”
In zijn Angelustoespraak sprak
paus Leo XIV openhartig zijn diepe verdriet uit over de Israëlische aanval op de enige katholieke parochie in Gaza. Hij noemde de namen van drie christelijke burgers die het leven lieten, betuigde steun aan de nabestaanden, en riep de internationale gemeenschap dringend op het humanitair recht te respecteren. Zijn woorden lieten geen ruimte voor ambivalentie:
“Ik vraag opnieuw dat er onmiddellijk een einde komt aan de barbarij van de oorlog en dat er een vreedzame oplossing wordt gevonden. De bescherming van burgers is geen optie, het is een plicht.”
Koning Filip: “Schande voor de mensheid”
Koning Filip heeft in zijn nationale feestrede zelden zo stellig stelling genomen in een internationaal conflict. De Belgische vorst noemde de humanitaire situatie in Gaza “een schande voor de mensheid”, sloot zich aan bij de oproep van de VN voor een onmiddellijke stopzetting van het geweld, en herinnerde aan de menselijke tol die elke dag opnieuw wordt betaald:
“Onschuldige burgers, gevangen in hun enclave, sterven van honger en bezwijken onder de bommen. De huidige toestand sleept al veel te lang aan.”
Hij deelde het verhaal van twee vaders – een Palestijnse en een Israëlische – die hun verlies van hun kinderen omzetten in een boodschap voor vrede. Menselijke waardigheid, zo stelde hij, moet altijd centraal staan.
De lijsttrekker van de VVD belooft pal te staan voor Israel en wil niet samenwerking met links als die Israelische oorlogsmisdaden veroordelen.