Het natuurlijke klimaatfenomeen El Niño is begonnen, meldt de Japanse meteorologische dienst. De komende maanden zal het water van de Stille Oceaan langs de evenaar steeds sterker opwarmen, terwijl passaatwinden juist afzwakken, waardoor de opwarming verder wordt versterkt. De piek van het fenomeen is over het algemeen in december. Klimaatwetenschappers voorzien ditmaal extra grote gevolgen voor meerdere regio's.
Zo kan El Niño leiden tot een latere start van het regenseizoen in India, meer droogte en bosbranden in Australië en lagere oogstopbrengsten in delen van Afrika en Azië. Specialisten voorzien dit jaar een zeer sterke El Niño.
Voor Europa zijn de effecten kleiner. "In Spanje en Portugal valt in de herfst bij El Niño iets meer regen. In het voorjaar na een sterke El Niño krijgen we in Nederland en verder naar het oosten vaak een nat voorjaar, terwijl Oost-Spanje dan iets droger en warmer is", zegt het KNMI erover.
De vorige El Niño, in 2023, droeg bij aan wereldwijde recordhitte.
Lees ook
POPULAIR NIEUWS

Houtkachel aan nu het vriest? Bij windkracht 2 of minder springt de Stookwijzer op rood

Democraten winnen Huis én Senaat, maar hun grootste gevaar zijn ze zelf

Belt Groen Adviespunt of Saldeerplan over je thuisbatterij of warmtepomp? Over deze namen klagen veel mensen bij de Consumentenbond
Steenrijke Musk erkent dat Republikeinen ondanks zijn inspanningen verloren

Chrome heeft een extra beschermstand tegen oplichters, maar je moet hem zelf aanzetten


